15:14  ,  9 հոկտեմբերի, 2014
Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեն Հայաստանի մարզական պատվիրակությանը տալիս է Բաքվում համապատասխան ընդունելության եւ անվտանգության երաշխիքներ, հայտարարել է ԵՕԿ նախագահ Թոմաս Հիկեն Երեւանում ընթացող ԵՕԿ, ՄՕԿ, ՀԱՕԿ նախագահների համատեղ ասուլիսում: 2015-ին առաջին անգամ կայանալիք Եվրոպական մարզական խաղերն ընդունելու է Ադրբեջանի մայրաքաղաքը:
«Մենք տալիս ենք համապատասխան ընդունելության երաշխիք, եթե իհարկե Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը որոշի մեկնել Եվրոպական խաղերի: Նրանց կվերաբերվեն մեծ հարգանքով: Ադրբեջանի կողմը ինձ հայտնել է, որ եթե Հայաստանի մարզիկները որոշեն մասնակցել, ապա Բաքվում կընդունեն հյուրընկալությամբ եւ կտան անվտանգության երաշխիքներ: Չմասնակցելու դեպքում, որեւէ պաժամիջոց կամ հաջորդ տարվա աշխարհի առաջնություններում, օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերում որեւէ խոչընդոտ Հայաստանի մարզիկները չեն ունենա»,- ասել է Պատրիկ Հիկեն:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախին առաջարկեց Ադրբեջանի ԱՕԿ նախագահին փոխանցել, որ հարեւան երկրները խնդիրները պետք է լուծեն խաղաղ բանակցային պայմաններում, խաղաղությամբ եւ համերաշխությամբ: Թոմաս Բախը նշեց, որ առաջարկը շատ լավն է եւ կառուցողական:

15:14  ,  9 октября, 2014
Президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки в ходе совместной пресс-конференции с президентами ЕОК, МОК и НОК Армении заявил, что ЕОК гарантирует безопасность армянской делегации на Европейских спортивных играх в Баку. Отметим, что в 2015-м году столица Азербайджана впервые примет Европейские спортивные игры.
«Мы даем соответствующие гарантии, если делегация Армении решит участвовать в Европейских играх. Мы гарантируем, что к армянским спортсменам в Баку будут обращаться с уважением и дадут гарантии на безопасность. В случае отказа со стороны армянской делегации участвовать в Европейских играх, к Армении не будут приниматься никакие санкции, а также армянским спортсменам не будут учинены никакие препятствия для участия  в будущих чемпионатах»,- заявил Хикки.
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян попросил президента МОК передать главе Национального олимпийского комитета Азербайджана, что страны-соседи должны решать свои проблемы мирным путем. Томас Бах отметил, что предложение Царукяна очень конструктивное.