15:14  ,  9 հոկտեմբերի, 2014
Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեն Հայաստանի մարզական պատվիրակությանը տալիս է Բաքվում համապատասխան ընդունելության եւ անվտանգության երաշխիքներ, հայտարարել է ԵՕԿ նախագահ Թոմաս Հիկեն Երեւանում ընթացող ԵՕԿ, ՄՕԿ, ՀԱՕԿ նախագահների համատեղ ասուլիսում: 2015-ին առաջին անգամ կայանալիք Եվրոպական մարզական խաղերն ընդունելու է Ադրբեջանի մայրաքաղաքը:
«Մենք տալիս ենք համապատասխան ընդունելության երաշխիք, եթե իհարկե Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը որոշի մեկնել Եվրոպական խաղերի: Նրանց կվերաբերվեն մեծ հարգանքով: Ադրբեջանի կողմը ինձ հայտնել է, որ եթե Հայաստանի մարզիկները որոշեն մասնակցել, ապա Բաքվում կընդունեն հյուրընկալությամբ եւ կտան անվտանգության երաշխիքներ: Չմասնակցելու դեպքում, որեւէ պաժամիջոց կամ հաջորդ տարվա աշխարհի առաջնություններում, օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերում որեւէ խոչընդոտ Հայաստանի մարզիկները չեն ունենա»,- ասել է Պատրիկ Հիկեն:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախին առաջարկեց Ադրբեջանի ԱՕԿ նախագահին փոխանցել, որ հարեւան երկրները խնդիրները պետք է լուծեն խաղաղ բանակցային պայմաններում, խաղաղությամբ եւ համերաշխությամբ: Թոմաս Բախը նշեց, որ առաջարկը շատ լավն է եւ կառուցողական:

15:14  ,  October 9, 2014
YEREVAN. – President of the European Olympic Committee Patrick Hickey said the Committee can provide security guarantees to the Armenian athletes at the European Games held in Baku next year.
We provide the guarantees, if the Armenian delegation decides to participate in European Games. We guarantee that the Armenian athletes will be treated with respect in Baku and will be given safety guarantees. If Armenian delegation refuses to participate in the Games, Armenia will not face any sanctions, and the Armenian athletes will not face obstacles to participation in future competition,” Hickey said during his visit to Yerevan.
President of the National Olympic Committee of Armenia Gagik Tsarukyan asked IOC President Thomas Bach to convey his words to the Azerbaijani counterpart that the neighbors should solve their problems peacefully. For his part, Thomas Bach described the proposal as constructive.