12:30  ,  27 օգոստոսի, 2020
Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը ազգային թիմի հայտացուցակը հրապարակելուց հետո բացատրել է, թե ինչու է ցուցակից բացակայում իտալական «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը: Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է ՈւԵՖԱ Ազգերի լիգայի C դիվիզիոնի երկրորդ խմբի՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի և Էստոնիայի հավաքականների հետ հանդիպումներին:
«Բնականաբար, բոլորին հետաքրքրում է, թե ինչու է ցուցակից բացակայում Հենրիխ Մխիթարյանի անունը: Իմ հետ հեռախոսազրույցում նա նշեց, որ այս պահի դրությամբ չի կարող միանալ հավաքականին, քանի որ վերջին հանդիպումն («Սևիլյայի» դեմ) անցկացրել է օգոստոսի 6-ին, այժմ արձակուրդում է, չի մարզվել լավ մարզավիճակում չէ: Հենրիխն ավելացրեց, որ այսպիսի վիճակում չի կարող ցուցադրել իր ողջ կարողությունները և խոստացավ հոկտեմբերին անպայման միանալ հավաքականին ու խաղալ 100 տոկոսանոց նվիրումով:
Խոսել եմ նաև Գևորգ Ղազարյանի հետ: Նա նշեց, որ մկանային վնասվածք ունի, թիմի մարզումային գործընթացին չի մասնակցել: Սարգիս Ադամյանը նույնպես նոր է ապաքինվել վնասվածքից և վերականգնման փուլում է: Մենք որոշեցինք ռիսկի չդիմել և երկու ֆուտբոլիստներին էլ չհրավիրել մոտակա հավաքին:
Նորեկներին հրավիրել ենք՝ ելնելով նրանց ցուցադրած խաղից: Բազմաթիվ հանդիպումներ ենք դիտել ինչպես մարզադաշտերում այնպես էլ տեսանյութերով: Հրավիրված բոլոր ֆուտբոլիստներն այս պահին իրենց դիրքերում լավագույններն են և շատ մրցունակ են: Խոսել եմ նրանցից յուրաքանչյուրի հետ և ծանոթ եմ բոլորի կարողություններին:
Մենք անընդհատ կապի մեջ ենք նաև Հայաստանի Մ-21 հավաքականի գլխավոր մարզիչ Անտոնիո Ֆլորեսի հետ և այս պահին ունենք 60 ֆուտբոլիստից բաղկացած թեկնածուների ցուցակ: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի՝ թիմերի մեկնարկային կազմում 2 հայ ֆուտբոլիստ ընդգրկելու որոշումը նույպես շատ կարճ ժամկետում կտա իր պտուղները: Կարծում եմ, որ, հաշվի առնելով վերոնշյալ բոլոր հանգամանքները, հրապարակված ցուցակն ամենօպտիմալն է, որ կարող էր լինել»,- իսպանացի մասնագետի խոսքը մեջբերում է ՀՖՖ մամուլի ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հավաքականն Ազգերի լիգայում կմեկնարկի Հյուսիսային Մակեդոնիայի դեմ արտագնա խաղով, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 5-ին: 3 օր անց Հայաստանի հավաքականը երկրորդ տուրում կընդունի էստոնացիներին:

12:30  ,  August 27, 2020
The head coach of the Armenian national team Joaquin Caparros explained why he didn’t call Roma midfielder Henrikh Mkhitaryan to the Armenian national team.
The national team of Armenia is preparing for the UEFA Nations League clashes against the national teams of North Macedonia and Estonia. Earlier, Caparros announced the starting lineup.
""First of all, I would like to speak about the reasons of Henrikh Mkhitaryan's absence. He spoke to me on the phone and told me that he could not join the national team at the moment. Last time he played was against Sevilla on August 6, he is on vacation nor, hasn't trained and is not fit. Henrikh added, that he could not fully show his abilities and promised to join national team in October and make a full contribution to the team.
I spoke to Gevorg Ghazaryan and Sargis Adamyan as well. Unfortunately Gevorg is is injured, while Sargis is on his way to recover. We don't want to risk and decided not to call them this time.
The new players were invited because they deserved it. We have watched a lot of games in the stadiums or on TV. All of them are very competetive and simplu the best in their positions. I have spoken to all of them and know everything about their abilities.
We are in a permanent touch with Armenian U-21 head coach Antonio Flores. We have a list of 60 players who are canidadates for the national team. The decision of having 2 Armenian players in the teams' squads, made by FFA will have its positive impact as well. I think, that the list is optimal, taking into account all the circumstances," the Football Federation of Armenia quoted Caparros.