01:55  ,  13 հունիսի, 2014
Բրազիլիայի հավաքականը հաղթանակով մեկնարկեց ֆուտբոլի աշխարհի 2014թ. առաջնությունում: Սան Պաուլուի «Կորինտիանս Արենա» ստադիոնում կայացած բացման խաղում աշխարհի հնգակի չեմպիոնը 3:1 հաշվով կամային հաղթանակ տարավ լավ տպավորություն թողած խորվաթների նկատմամբ:
Խաղի սկզբնամաում թիմերի մոտ նկատվում էր լարվածություն, ինչին նպաստում էր նաեւ երկկողմանի հզոր պրեսինգը: Մեկնարկում եվրոպացիները ոչնչով չէին զիջում դաշտի տերերին եւ նույնիսկ ավելի վստահ տեսք ունեին: Խորվաթների հակագրոհներից մեկը 11-րդ րոպեին ավարտվեց դարպասի գրավումով: Մադրիդի «Ռեալի» բրազիլացի պաշտպան Մարսելոն գրավեց սեփական դարպասը՝ առաջ մղելով Խորվաթիայի թիմին: Բաց թողած գոլից հետո բրազիլացիներն ակտիվացան եւ աստիճանաբար տիրեցին նախաձեռնությանը: 29-րդ րոպեին կատալոնական «Բարսելոնայի» բրազիլացի հարձակվող Նեյմարը հավասարեցրեց հաշիվը: Առաջին խաղակեսի վերջնամասում բրազիլացիներն ունեին նկատելի առավելություն, սակայն թիմերն ընդմիջման գնացին 1:1 հաշվի ժամանակ:
Ընդմիջումից հետո էլ խորվաթները որոշ դրվագներում բավական լավ էին գործում, սակայն բրազիլացիները, մեծացնելով ճնշումը, 71-րդ րոպեին առաջ անցան հաշվի մեջ: 11 մետրանոցն ավրեպ իրացրեց Նեյմարը, ով, միանշանակ, լավագույնն էր դաշտի տերերի կազմում եւ դարձավ դուբլի հեղինակ: Վերջնամասում խորվաթները պայքարում էին հանդիպումը փրկելու համար եւ նույնիսկ ունեցան գոլային պահեր, բայց խաղի վերջակետն ավելացված ժամանակում դրեց Լոնդոնի «Չելսիի» բրազիլացի կիսապաշտպան Օսկարը՝ 3:1:
A խմբում են ընդգրկված նաեւ Մեքսիկայի եւ Կամերունի թիմերը, որոնք կհանդիպեն հունիսի 13-ին:
ԱԱ-2014, A խումբ, առաջին տուր
ԲրազիլիաԽորվաթիա՝ 3:1
Նեյմար, 29, 71 (11մ.), Օսկար, 90+1 – Մարսելո, 11 (ինքնագոլ)
Բրազիլիա. Ժուլիո Սեզար, Դանի Ալվեշ, Դավիդ Լուիս, Տիագու Սիլվա, Մարսելո, Լուիս Գուստավո, Պաուլինյո (Հերնանես, 63), Օսկար, Հալկ (Բեռնարդ, 68), Ֆրեդ, Նեյմար (Ռամիրես, 88):
Խորվաթիա. Ստիպե Պլետիկոսա, Դարիո Սրնա, Վեդրան Չորլուկա, Դեյան Լովրեն, Շիմե Վրսալկո, Լուկա Մոդրիչ, Իվան Ռակիտիչ, Իվան Պերիշիչ, Մատեո Կովաչիչ (Մարսելո Բրազովիչ, 61), Իվիցա Օլիչ, Նիկիցա Ելավիչ (Անտե Ռեբիչ, 78):

01:55  ,  13 июня, 2014
Сборная Бразилии одержала волевую победу над командой Хорватии в матче открытия 20-го чемпионата мира по футболу со счетом 3:1.
Первый тайм прошедшей на стадионе «Коринтианс Арена» игры завершился вничью – 1:1. Первый гол проходящего в Бразилии ЧМ-2014 был забит на 11-й минуте. После прострела с левого фланга защитник сборной Бразилии Марсело поразил собственные ворота. Бразильцам удалось сравнять счет на 29-й минуте. Форвард каталонской «Барселоны» Неймар вышел на ударную позицию и поразил левый угол ворот Стипе Плетикосы. Первая половина встречи прошла в зрелищной борьбе с определенным игровым и территориальным преимуществом бразильцев.
Во втором тайме хорваты активизировались, однако бразильцам удалось вырвать победу. На 71-й минуте Неймар оформил дубль, реализовав пенальти, заработанный Фредом. А в добавленное арбитром время сольный проход красивым ударом завершил полузащитник лондонского «Челси» Оскар, установивший окончательный счет в матче – 3:1.
В группе А выступают также команды Мексики и Австралии, которые встретятся 13-го июня.
ЧМ-2014, группа А, первый тур
Бразилия Хорватия 3:1
Неймар, 29, 71 (пен), Оскар, 90+1 – Марсело, 11 (автогол)
Бразилия: Жулио Сезар, Дани Алвес, Давид Луис, Тиаго Силва, Марсело, Луис Густаво, Паулиньо (Эрнанес, 63), Оскар, Халк (Бернард, 68), Фред, Неймар (Рамирес, 88).
Хорватия: Стипе Плетикоса, Дарио Срна, Ведран Чорлука, Деян Ловрен, Шиме Врсалько, Матео Ковачич (Марсело Брозович, 61), Лука Модрич, Иван Ракитич, Иван Перишич, Ивица Олич, Никица Елавич (Анте Ребич, 78).