13:15  ,  21 օգոստոսի, 2013
Դորտմունդի «Բորուսիայի» եւ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը եւ պրոֆեսիոնալ բռցնքամարտի սուպերմիջին քաշային կարգում աշխարհի նախկին չեմպիոն Արթուր Աբրահամը գերմանական Bild պարբերականին հեռախոսային հարցազրույց են տվել։
Bild. Հենրիխ, օգոստոսի 24-ին Արթուրը կմենամարտի նամիբիացի Վիլբեֆորսե Շիհեպոյի հետ։ Պատրա՞ստ եք նրա հետ մի քանի ռաունդ անցկացնել։
Մ. Այո, կարծում եմ, որ հետաքրքիր կլիներ։ Հայաստանում բոլորը գիտեն Արթուրին։ Միշտ հպարտացել եմ նրանով։
Ա. Հենրիխին թույլ կտայի անցկացնել բոլոր 12 ռաունդները։ Վերջում մենամարտը ոչ ոքի կավարտվեր։ Մենք դեռ անձամբ չենք հանդիպել, սակայն հույս ունեմ, որ շուտով ամեն ինչ կփոխվի։ Հրավիրում եմ քեզ իմ մենամարտին։ Կգա՞ս։
Մ. Հնարավոր է։
Bild. Արթուրի իսկական անունն Ավետիս Աբրահամյան է։ Չես պատրաստվու՞մ մականուն վերցնել։ Օրինակ՝ Հենրիխ Մյուլեր։
Մ. Ոչ, շնորհակալ եմ։ Գոհ եմ իմ անունից։
Bild. Ինչպի՞սի կարգավիճակ ունի Հենրիխը Հայաստանում։
Ա. Նա ազգային հերոս է։ Հենրիխը մեծ տաղանդ ունի։ Դորտմունդը կարող է ուրախանալ։ Հենրիխը կլինի երկրորդ Մեսին։
Bild. Ո՞ր մարզաձեւն է ավելի կոպիտ։
Մ. Բռնցքամարտը։
Bild. Արթուրը մրցումներից առաջ միշտ խնդիրներ է ունենում քաշը պահելու հետ։ Ձեր դուրը գալի՞ս է գերմանական խոհանոցը։
Մ. Սնունդը դեռ անսովոր է, սակայն գերմանական գարեջուրը հիանալի համ ունի։ Միշտ փորձում եմ կառավարել քաշս։
Bild. Ի՞նչ եք ցանկանում իմանալ Արթուրից։
Մ. Շաբաթը երեք անգամ մասնակցում եմ գերմաներենի դասընթացներին։
Ա. Ամեն ինչ շատ արագ տեղի կունենա։ Միկին շատ խելացի տղա է։ Նա արդեն հինգ լեզու գիտի։ Ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում։

13:15  ,  21 августа, 2013
Полузащитник дортмундской «Боруссии» и национальной сборной Армении Генрих Мхитарян и бывший чемпион мира по профессиональному боксу в суперсреднем весе Артур Абрахам дали телефонное интервью немецкому изданию Bild.
Bild: Господин Мхитарян, Артур боксирует в субботу против Виллбефорса Шигепо. Вы бы взяли у него несколько раундов практики в спарринге?
Мхитарян: Да, мне кажется, это было бы очень интересно. В Армении все знают Артура. Я всегда гордился им.
Абрахам: Я позволил бы Генриху провести все 12 раундов. В конце бой закончился бы вничью. Генрих и я еще не встречались лично, к моему большому сожалению, но все должно измениться. Я приглашаю тебя на свой бой в субботу. Ты придешь?
Мхитарян: Может быть.
Bild: У Артура ведь настоящее имя Аветис Абрахамян. Возьмете себе также псевдоним – например, Генрих Мюллер?
Мхитарян (смеется): Нет, я не хочу. Я очень доволен своим именем.
Bild: Какой статус имеет Генрих в Армении, Артур?
Абрахам: Он - народный герой. И он все еще имеет большой потенциал. Дортмунд может радоваться. Генрих будет вторым Месси.
Bild: Какой спорт жестче – футбол или бокс?
Мхитарян: Бокс.
Абрахам: Я люблю играть в футбол, для меня это развлекательный вид спорта. Мой тренер Улли Вегнер всегда играет в соперничающей команде. Если он играет справедливо, моя команда побеждает (смеется).
Bild: У Артура всегда есть проблемы держать вес перед соревнованием. Как Вам немецкая еда?
Мхитарян: Еда сейчас пока для меня непривычна. Но немецкое пиво отличное. Я пытаюсь всегда контролировать свой вес, подходить к этому профессионально, как спортсмен.
Bild: Что вы можете узнать от Артура. Немецкий язык?
Мхитарян: Три раза в неделю я посещаю курс немецкого языка.
Абрахам: Все пройдет очень быстро. Мики очень умный парень, он говорит уже на 5 языках: По-армянски, по-русски, по-английски, по-французски и по-португальски. Здесь я не вижу никаких проблем.