00:07  ,  11 հունիսի, 2021
Ֆուտբոլի Իտալիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռոբերտո Մանչինին վստահ է, որ իր ղեկավարած թիմը կհասնի Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ մրցաշարի (Եվրո–2020) կիսաեզրափակիչ։
Իտալիայի հավաքականը հունիսի 11–ին Հռոմում Թուրքիայի թիմի հետ կանցկացնի մրցաշարի բացման հանդիպումը։
«Բացարձակ վստահ եմ, որ մենք կհասնենք Լոնդոն (կիսաեզրափակիչի խաղերն ու եզրափակիչը)։ Երեք տարի առաջ ամենալավատեսական տրամադրվածությամբ եմ գլխավորել Իտալիայի հավաքականը։ Հիմա էլ ունենք ամենամարտական տրամադրվածությունը։
Պետք է հարգանքով վերաբերվենք Թուրքիայի հավաքականին, որի կազմում կան բազմաթիվ տաղանդավոր ֆուտբոլիստներ։ Բացման հանդիպումները միշտ բարդ են»,– Մանչինիի խոսքը մեջբերում է ՈւԵՖԱ–ի մամուլի ծառայությունը։

00:07  ,  June 11, 2021
The manager of the Italian national team, Roberto Mancini, is confident that his squad will reach at least the semifinals of the 2020 UEFA European Football Championship (Euro 2020).
Italy will play the opening match of this tournament with Turkey on Friday in Rome.
"I am absolutely sure that we will reach London [i.e., the semifinal games and the final]. Three years ago, I headed the Italian national team with the most optimistic mood. We still have the most combative mood.
We must respect the Turkish national team, which include many talented football players. Opening matches are always difficult," Mancini said, the UEFA press service reported.
Italy, Switzerland, Turkey, and Wales are in Group A in the group stage of Euro 2020 which was postponed for a year due to the COVID-19 pandemic, and it will be held from Friday to July 11 this year.