Լոնդոն-2012. Հայ օլիմպիականները. Մելիք Ջանոյան
Մելիք Ջանոյանին նիզականետման  հատված է բերել հայրը՝ Սիրեկան Ջանոյանը, ում գլխավորությամբ էլ մարզաձեւով սկսել է զբաղվել 15 տարեկանից:
Եվրոպայի գավաթի խաղարկության կրկնակի հաղթող եւ կրկնակի երկրորդ մրցանակակիր է, Հայաստանի բազմակի չեմպիոն է, Պեկինի Օլիմպիական խաղերի մասնակից:
Օլիմպիական ուղեգիրը նվաճել է Սոչիում 2012թ. փետրվարին անցկացված մրցաշարում ցույց տված 79մ 71 սմ արդյունքի շնորհիվ:
Հելսինկիում անցկացված 2012 թվականի Եվրոպայի առաջնությունում, որին մասնակցում էին օլիմպիական ուղեգիր ձեռք բերած 38 մարզիկները, զբաղեցրել է 20-րդ տեղը:
Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստական փուլում անցկացրել է չորս հավաք Սոչիում, 2012թ. հունվար, փետրվար, մարտ եւ ապրիլ ամիսներին: Հուլիսի 12-ից Փարիզում վերջին նախապատրաստական փուլին է մասնակցում, որից հետո էլ կմեկնի Լոնդոն:
Նիզակի նետման օլիմպիական չեմպիոնը հայտնի կդառնա օգոստոսի 11-ին։
Անհատական մարզիչն է Սիրեկան Ջանոյանը։
Մելիք Ջանոյան
«Ատլետիկայի մրցումներում հաջողության հասնելը շատ դժվար է: Սակայն դա չի նշանակում, որ ես չեմ պայքարելու բարձր տեղերի համար: Օլիմպիական խաղերում հաջողությունը պատմական երեւույթ է, եւ ես  կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի ուրախացնեմ հայ մարզասերներին»:
Սիրեկան Ջանոյան
«Նիզականետորդների մրցումներին մասնակցելու են շատ ճանաչված մարզիկներ, եւ ներկայացնել Հայաստանը այս համաշխարհային մարզական փառատոնում արդեն մեծ պատիվ է մեզ համար: Սակայն չենք պատրաստվում բավարարվել միայն մասնակցությամբ: Մելիքը լավ ներուժ ունի եւ կարող է բարձր արդյունք ցույց տալ: Սպասենք եւ հուսանք, որ արդյունք կլինի»:

NEWS.am Sport представляет армянских спортсменов - участников 30-х Олимпийских игр.
Мелика Джанояна привел на копьевой стенд его отец – Сирекан Джаноян, под руководством которого Мелик начал тренироваться с 15-и лет.
Двукратный победитель и двукратный серебряный призер Кубка Европы, многократный чемпион Армении, участник пекинской Олимпиады.
Олимпийскую путевку завоевал на турнире, проведенном в феврале 2012 года в Сочи, с результатом 79.71 м.
2012 г. На чемпионате Европы в Хельсинки, где участвовали 38 спортсменов, которые завоевали олимпийские путевки, занял 20-е место.
В процессе подготовки к Олимпийским играм провел 4 сбора в Сочи -  в январе, феврале, марте и апреле 2012 года. С 12-го июля участвует в сборах в Париже, после чего отправится в Лондон.
Олимпийский чемпион по метанию копья станет известен 11-го августа.
Мелик Джаноян
«В соревнованиях по атлетике очень сложно показать хороший результат, однако это не означает, что я не буду бороться за высокие места. Успех на Олимпиаде – историческое явление, и я сделаю все возможное, чтобы порадовать армянских любителей спорта».
Сирекан Джаноян
«В метании копья участвуют очень известные спортсмены, и представлять Армению на этом международном спортивном фестивале уже большая честь для нас. Мы не собираемся довольствоваться одним участием. У Мелика большой потенциал, и он может показать хороший результат. Будем ждать и надеяться на то, что результат будет».