13:50  ,  12 օգոստոսի, 2016
Ռիո դե Ժանեյրոյում շարունակվող ամառային Օլիմպիական խաղերի սեղանի թենիսի տղամարդկանց մենախաղի կիսաեզրափակիչի ժամանակ չինացի Չժան Ցզիկեի արարքը դուր չի եկել երկրպագուներին, հայտնում է «Սինխուա» գործակալությունը:
Բելառուս Վլադիմիր Սամսոնովի հետ մրցախաղի ժամանակ օլիմպիական կրկնակի չեմպիոնը երկրպագուներին խնդրել է լռել՝ մատը տանելով դեպի շուրթերը: Դա դուր չի եկել մարզապալատում հավաքված երկրպագուներին, որոնք սկսել են սուլել չինացուն:
Հանդիպումից հետո Չժան Ցզիկեն նշել է, որ չի ցանկացել վիրավորել երկրպագուներին: Ցզիկեն դուրս է եկել Ռիո-2016-ի եզրափակիչ, որտեղ 0:4 հաշվով պարտվել է իր հայրենակից Լա Մոնին: Բրոնզե մեդալի համար մենախաղում ճապոնացի Յուն Մուզուտանին հաղթել է Վլադիմիր Սամսոնովին:

13:50  ,  12 августа, 2016
Жест двукратного олимпийского чемпиона, китайца Чжана Цзикэ в ходе полуфинала одиночного турнира по настольному теннису в рамках Олимпийских игр в Рио не понравился болельщикам, передает агентство «Синьхуа».
В ходе поединка с белорусом Владимиром Самсоновым двукратный олимпийский чемпион призвал зрителей к тишине, приложив к губам палец. Это не понравилось поублике, которая начала освистывать китайца.
После игры Цзикэ отметил, что не хотел оскорбить болельщиков. Цзикэ вышел в финал Рио-2016, где уступил своему соотечественнику Ла Мону – 0:4.