16:23  ,  2 օգոստոսի, 2021
Հպարտ եմ, որ այս մեդալը գալիս է Հայաստան։ Անչափ ուրախ եմ։ Շատ կուզեի, որ ոսկի լիներ, բայց բրոնզե մեդալն ինձ համար ոսկու արժեք ունի։
Այս մասին NEWS.am Sport–ի թղթակցի հետ զրույցում Տոկիոյից ասաց 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում բրոնզե մեդալ նվաճած սպորտային մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը։
«Շատ ուրախ եմ եւ հպարտ, որ այս մեդալը, օլիմպիական մեդալը գալիս է Հայաստան։ Երջանիկ եմ, որ կարողացա մեդալ նվաճել։ Շատ կուզեի, որ ոսկի լիներ, բայց բրոնզ եղավ։ Ամեն դեպքում, անչափ ուրախ եմ։ Այս պահին դեռ չգիտեմ ինչ զգացողություններ ունեմ, միայն հպարտ եմ», - ասաց Արթուր Դավթյանը։
28–ամյա մարզիկը նվաճեց անկախ Հայաստանի պատմության առաջին մեդալը Օլիմպիական խաղերի սպորտային մարմնամարզության մրցաշարում:
Հայաստանի առաջատար մարմնամարզիկը բրոնզե մեդալակիր դարձավ Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում ընթացող 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի հենացատկի վարժությունում: Եզրափակիչում Եվրոպայի չեմպիոն, Եվրոպական խաղերի հաղթող Արթուր Դավթյանը երկու ցատկերի հանրագումարում վաստակեց 14.733 միավոր:
41 տարի անց Հայաստանն օլիմպիական մեդալ նվաճեց սպորտային մարմնամարզությունում։
Պարգեւատրվելուց հետո Արթուր Դավթյանը առաջինը տեսազանգով կապ հաստատեց կնոջ՝ Անահիտ Շեգունցի հետ, որը Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցում 2-ամյա դստեր Ալիսայի, Դավթյանի ընկերների, հավաքականի անդամների հետ ուղիղ հեռարձակմամբ հետեւում էր ամուսնու ելույթին Տոկիո-2020–ում։

16:23  ,  August 2, 2021
I am proud that this medal is coming to Armenia. I’m more than happy. I would really like for it to be gold, but the bronze medal is as valuable as the gold medal for me.
This is what artistic gymnast Artur Davtyan, who scored the bronze medal at the 32nd Summer Olympic Games in Tokyo, said during a conversation with Armenian News-NEWS.am.
“I’m very happy and proud that this Olympic medal is coming to Armenia. I’m happy that I succeeded in scoring it. I don’t know how I feel at this moment. I just feel proud,” he added.
Davtyan, 28, scored the first medal in artistic gymnastics at the Olympics for the first time in the history of independent Armenia.
Armenia’s leading gymnast scored the bronze medal in the men’s vault. In the final, Europe’s champion and winner of the European Games scored 14.733 points after two leaps.
Armenia took an Olympic medal in artistic gymnastics after 41 years.
After receiving the medal, the first person Davtyan contacted was his wife, Anahit Shegunts, who was following her husband’s performance at Tokyo 2020 live along with her 2-year-old daughter Alisa, Davtyan’s friends and members of the gymnastics team at Albert Azaryan Sport School.