12:45  ,  18 հունվարի, 2019
Գանայում սպանվել է լրագրող Ահմեդ Հուսեյն-Սուալեն, որը հետաքննություն էր անցկացնում երկրի ֆուտբոլի ֆեդերացիայում ու առաջնությունում կոռուպցիայի վերաբերյալ, հաղորդում է BBC-ն:
Լրագրողը մահացել է հրազենային վիրավորումից: Անհայտ անձը նրա վրա կրակել է մոտոցիկլից:
Նախորդ տարվա ամռանը BBC Africa Eye-ն վավերագրական ֆիլմ էր ներկայացրել Գանայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Գվեսի Նայանտակիի ու ֆեդերացիայի այլ պաշտոնյաների գործունեության, ինչպես նաեւ մրցավարների մասին: Ֆիլմը ստեղծվել էր Ահմեդ Հուսեյն-Սուալեի ու մի խումբ լրագրողների անցկացրած հետաքննության հիման վրա: Դրանից հետո Գվեսի Նայանտակին ցմահ որակազրկվել էր, իսկ Գանայի կառավարությունը ցրել էր երկրի ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
Ավելի վաղ Գանայի Ազգային ժողովի անդամ Քենեդի Ագյապոնգը հրապարակել էր Ահմեդ Հուսեյն-Սուալեի լուսանկարը՝ կոչ անելով պատժել նրան:

12:45  ,  18 января, 2019
В Гане неизвестными людьми на мотоциклах был застрелен журналист Ахмед Хуссейн-Суале, который занимался расследованием коррупции в местной федерации футбола и чемпионате, передает BBC.
Летом прошлого года компания BBC Africa Eye представила документальный фильм о коррупционной деятельности президента федерации футбола Ганы Квеси Найантакии, других чиновников федерации, а также арбитров. Фильм был основан на расследовании группы журналистов вместе с Ахмедом. Найантакии получил пожизненную дисквалификацию, а правительство Ганы распустило национальную федерацию футбола.
Ранее член парламента Ганы Кеннеди Агьяпонг распространил фотографии Хусейна-Суале, призвав расправиться с ним.