17:27  ,  9 հուլիսի, 2012
Հուլիսի 9-ին լատվիական դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Լատվիայի ամենահարուստ բասկետբոլիստի, NBA-ի «Գոլդեն Սթեյթ» թիմի կենտրոնական Անդրիս Բյեդրինշի նկատմամբ` 11,5 հազար լատի (23 հազար դոլար) չափով ավելացված արժեքի հարկի վճարից խուսափելու համար:
Դատախազությունը պնդում է, որ այդ հարկը չի վճարվել Լատվիայի տարածք Malibu Wakesetter մոտորանավակը ներմուծելու համար: Մարզիկը այդ նավակը գնել էր ԱՄՆ-ում:
Ամերիկյան ակումբի հետ 2008թ. 54 միլիոն դոլարի 6-ամյա պայմանագիր ստորագրած բասկետբոլիստին սպառնում է մինչեւ հինգ տարի ազատազրկում, հարկադիր աշխատանքներ կամ տուգանք` նվազագույն աշխատավարձի 120-ապատիկ չափով, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Լատվիայի պետեկամուտների ծառայությունը խախտում է համարել այն, որ նավակը Լատվիայում գրանցված է որպես ձեռնարկության տնտեսական գործունեությունն ապահովող հիմնական միջոց, որի դեպքում հարկ չի վճարվում: Սակայն իրականում բասկետբոլիստը նավակն օգտագործում է անձնական նպատակներով, նշել է դատախազությունը:

17:27  ,  9 июля, 2012
Латвийская прокуратура 9 июля начала уголовное преследование богатейшего баскетболиста Латвии, центрового клуба NBA «Голден Стейт», Андриса Биедриньша за уклонение от уплаты налога на добавленную стоимость в размере 11,5 тысячи латов ($23 тыс.).
Прокуратора утверждает, что налог не был уплачен за ввоз на территорию Латвии моторной лодки Malibu Wakesetter, купленной спортсменом в США.
За это спортсмену, подписавшему в 2008 г. шестилетний контракт с клубом на сумму $54 млн, грозит лишение свободы на срок до пяти лет, принудительные работы или штраф в размере до 120 минимальных зарплат.
Служба государственных доходов (СГД) Латвии усматривает нарушение в том, что лодка зарегистрирована в Латвии как основное средство для обеспечения хозяйственной деятельности предприятия, в связи с чем и не нужно платить налог. Однако, на самом деле баскетболист пользуется лодкой в личных целях, сообщили в прокуратуре, информирует Gazeta.ru.