22:35  ,  7 սեպտեմբերի, 2013
Բուենոս Այրեսում ընթացող Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի 125-րդ նստաշրջանի առաջին օրն ավարտվեց 2020թ. ամառային Օլիմպիական խաղերի անցկացմանը հավակնող երեք քաղաքների նախագծերի շնորհանդեսը: Իսպանիան, Ճապոնիան եւ Թուրքիան կառավարության ղեկավարի մակարդակով ներկայացրին համապատասխանաբար Մադրիդի, Տոկիոյի եւ Ստամբուլի հայտերը:
Ստամբուլի շնորհանդեսին մասնակցում էր Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, Տոկիոյի շնորհանդեսին՝ Ճապոնիայի վարչապետ Աբեն, Մադրիդի շնորհանդեսին՝ Իսպանիայի թագաժառանգ Ֆելիպեն եւ վարչապետ Ռախոյը:
Ստամբուլը 5-րդ անգամ է փորձում դառնալ օլիմպիական մայրաքաղաք: Մադրիդն այդ իրավունքի համար պայքարում է երրորդ, Տոկիոն՝ երկրորդ անգամ: Այս քաղաքներից միայն Տոկիոն է եղել օլիմպիական մայրաքաղաք՝ 1964-ին:

22:35  ,  7 сентября, 2013
На проходящем в Буэнос-Айресе 125-м заседании Международного олимпийского комитета состоялась презентация претендентов на проведение летних Олимпийских игр 2020 года. Испания, Япония и Турция, на уровне руководителей правительства представили заявки соответственно Мадрида, Токио и Стамбула.
На презентации Стамбула принимал участие премьер министр Турции Эрдоган, на токийской презентации - премьер министр Абе, а на презентации Мадрида - наследник престола Фелипе и премьер министр Рахой.
Стамбул 5-й раз пытается стать олимпийской столицей. Мадрид борется за это право в третий раз, а Токио уже был олимпийской столицей в 1964-м году.