16:15  ,  9 հոկտեմբերի, 2012
Իրանի  Մազանդարան  նահանգում  անցկացվեց խճուղային հեծանվավազքի միջազգային երիտասարդական ավանդական մրցաշարը: 11 երկրների 14 հավաքականների (տանտերերը հանդես եկան երեք թիմով)  շարքում էին նաեւ Հայաստանի վեց հեծանվորդներ:
Մասնակիցները հաղթահարեցին  480 կմ, որը բաժանված էր հինգ փուլի: Նախնական երկու փուլից հետո  Հայաստանի թիմը ընթանում էր առջեւից, սակայն հիվանդացել է առաջատար Էդվարդ Մաթոսյանը, որն այդուամենայնիվ շարունակել է պայքարը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալբերտ Սոլոյանը ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժնին հայտնել է, որ սպասելիքները գերազանցել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը:  78  մրցակիցների  պայքարում երեւանցի մարզիկն անհատապես գրավել է 8-րդ տեղը: Հովհաննեսը նաեւ երկու փուլում ճանաչվել է երկրորդը, իսկ մեկում` երրորդը: 16-ամյա Սարիբեկ Ավետիսյանը գրավել է 17-րդ, 16-ամյա Արսեն Դերձյանը՝ 21-րդ տեղը։ Հայ հեծանվորդները թիմային պայքարում  եզրափակել են ուժեղագույն հնգյակը:

16:15  ,  October 9, 2012
YEREVAN. – The International Youth Road Cycling Tournament was held Iran’s Mazandaran Province, and six cyclists from Armenia were among the fourteen teams from eleven countries taking part in the event.
The participants pedaled a total of 480 kilometers, which were divided into five stages. The Armenian team was ahead after the first two stages, but the team leader Edvard Matosyan fell ill yet he continued the competition.
Hovhannes Hovhannisyan, on the other hand, exceeded the expectations, the team’s head coach Albert Soloyan told the National Olympic Committee of Armenia Media Department. The capital city Yerevan cyclist came in eighth from among 78 competitors in the individual race. In addition, he came in second in two stages and third in one stage.