18:41  ,  1 օգոստոսի, 2021

Տոկիո-2020. Օրվա բոլոր մեդալակիրներն ու մեդալային հաշվարկը (ֆոտո)

Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում անցկացվող 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերում օգոստոսի 1-ին վիճարկվեց մեդալների 25 հավաքածու:

Աթլետիկայի մրցաշարի տղամարդկանց բարձրացատկի մրցումն ունեցավ 2 օլիմպիական չեմպիոն: Քաթարի ներկայացուցիչ Մուտազ Էսա Բարշիմն ու իտալացի Ջանմարկո Տամբերին գրանցեցին նույն արդյունքը (2,37 մետր):

Մեդալային հաշվարի  առաջատարիր դիրքը պահպանում է Չինաստանը, որը նվաճել է 24 ոսկե, 14 արծաթե ու 13 բրոնզե մեդալ:

ԱՄՆ-ի հավաքականը շրջանցեց Ճապոնիային և երկրորդ տեղ բարձրացավ 20 ոսկե, 23 արծաթե, 16 բրոնզե մեդալով: Ճապոնացիները եզրափակում են լավագույն եռյակը (17 ոսկե, 5 արծաթե, 9 բրոնզե մեդալ):

Տոկիո-2020, օգոստոսի 1-ի բոլոր մեդալակիրները

Գոլֆ, տղամարդիկ, անհատական պայքար

  1. Կսանդեր Շոֆել (ԱՄՆ) - 266
  2. Ռոբի Սաբատինի (Սլովակիա) - 267
  3. Չենցզուն Պան (Չինական Թայբեյ) - 269

Աթլետիկա, կանայք, գնդի հրում

  1. Լիցզյաո Գուն (Չինաստան) - 20,58
  2. Ռեյվեն Սոնդերս (ԱՄՆ) - 19,79
  3. Վալերի Ադամս (Նոր Զելանդիա) - 19,62

Հեծանվասպորտ, BMX, ֆրիսթայլ, կանայք

  1. Շառլոտ Ուորտինգթոն (Մեծ Բրիտանիա) - 97,50
  2. Խաննա Ռոբերտս (ԱՄՆ) - 96,10
  3. Նիկիտա Դյուկարոզ (Շվեյցարիա) - 89,20

Հեծանվասպորտ, BMX, ֆրիսթայլ, տղամարդիկ

  1. Լոգան Մարտին (Ավստրալիա) - 93,30
  2. Դանիել Դերս (Վենեսուելա) - 92,05
  3. Դեկլան Բրուքս (Մեծ Բրիտանիա) - 90,80

Լող, տղամարդիկ, 50 մետր, ազատ ոճ

  1. Կյլաբ Դրեսել (ԱՄՆ) - 21,07
  2. Ֆլորան Մանոդու (Ֆրանսիա) - 21,55
  3. Բրունա Ֆրատուս (Բրազիլիա) - 21,57

Լող, կանայք, 50 մետր, ազատ ոճ

  1. Էմմա Մակեոն (Ավստրալիա) - 23,81
  2. Սարա Շյոստրեմ (Շվեդիա) - 24,07
  3. Պերնիլե Բլումե (Դանիա) - 24,21

Լող, տղամարդիկ, 1500  մետր, ազատ ոճ

  1. Ռոբերտ Ֆինկե (ԱՄՆ) - 14.39,65
  2. Միխայիլ Ռոմանչուկ (Ուկրաինա) - 14.40,66
  3. Ֆլորիան Վեկբրոկ (Գերմանիա) - 14.40,91

Լող, կանայք, համալիր փոխանցումալող 4х100 մետր

  1. Ավստրալիա - 3.51,60 (օլիմպիական ռեկորդ)
  2. ԱՄՆ - 3.51,73
  3. Կանադա - 3.52,60

Լող, տղամարդիկ, համալիր փոխանցումալող 4х100 մետր

  1. ԱՄՆ - 3.26,78 (աշխարհի ռեկորդ)
  2. Մեծ Բրիտանիա - 2.27,51
  3. Իտալիա - 3.29,17

Առագաստանավ, տղամարդիկ, Լազեր

  1. Մեթ Վերն (Ավստրալիա)
  2. Տոնչի Ստիպանովիչ (Խորվաթիա)
  3. Գերման Տոմասգոր (Նորվեգիա)

Ջրացատկ, կանայք, ոստնակ 3 մետր

  1. Տինմաո Շի (Չինաստան) - 383,50
  2. Հան Վան (Չինաստան) - 348,75
  3. Կրիստա Պալմեր (ԱՄՆ) - 343,75

Թենիս, կանայք, զուգախաղ

  1. Բարբորա Կրեյչիկովա / Կատերժինա Սինյակովա (Չեխիա)
  2. Բելինդա Բենչիչ / Վիկտորիա Գոլուբիչ (Շվեյցարիա)
  3. Լուիզա Ստեֆանի / Լաուրա Պիգոսի (Բրազիլիա)

Առագաստանավ, կանայք, Լազեր ռադիալ

  1. Աննե-Մարի Ռինդոմ (Դանիա)
  2. Յոսեֆին Օլսոն (Շվեդիա)
  3. Մարիտ Բաումաստեր (Հոլանդիա)

Թենիս, տղամարդիկ, մենախաղ

  1. Ալեքսանդր Զվերև (Գերմանիա)
  2. Կարեն Խաչանով (Ռուսաստան)
  3. Պաբրո Կարենյո-Բուստա (Իսպանիա)

Սպորտային մարմնամարզություն, տղամարդիկ, ազատ վարժություններ

  1. Արտյոմ Դոլգոպյատ (Իսրայել) - 14,933
  2. Ռայդերլեն Սապատա (Իսպանիա) - 14,933
  3. Ժոտեն Սյաո (Չինաստան) - 14,766

Սպորտային մարմնամարզություն, կանայք, հենացատկ

  1. Ռեբեկա Անդրադե (Բրազիլիա) - 15,083
  2. Միկեյլա Սկիներ (ԱՄՆ) - 14,916
  3. Սո Չոն Յո (Հարավային Կորեա) - 14,733

Թենիս, խառը զույգեր (միկստ)

  1. Ռուսաստան
  2. Ռուսաստան
  3. Ավստրալիա

Սպորտային մարմնամարզություն, տղամարդիկ, նժույգի վարժություններ

  1. Մաքս Ուիտլոկ (Մեծ Բրիտանիա) - 15,583
  2. Չի Կայ Լի (Չինական Թայբեյ) - 15,400
  3. Կադժումա Կայ (Ճապոնիա) - 14,900

Աթլետիկա, տղամարդիկ, բարձրացատկ

  1. Մուտազ Էսա Բարշիմ (Քաթար) - 2,37
  2. Ջանմարկո Տամբերի (Իտալիա) - 2,37
  3. Մաքսիմ Նոդեսեկով (Բելառուս) - 2,37

Աթլետիկա, տղամարդիկ, 100 մետր

  1. Լամոնտ Մարսել Ջեյկոբս (Իտալիա) - 9.80 
  2. Ֆրեդ Կերլի (ԱՄՆ) - 9.84
  3. Անդրե Դե Գրաս (Կանադ) - 9.89

 Աթլետիկականայք, եռացատկ

  1. Յուլիմար Ռոխաս (Վենեսուելա) - 15,67 մետր (աշխարհի ռեկորդ)
  2. Պատրիսիա Մամոնա (Պորտուգալիա) - 15,01
  3. Անա Պելետեյրո (Իսպանիա) - 14,87

Սպորտային մարմնամարզություն, կանայք, տարբեր բարձրության զուգափայտ

  1. Նինա Դերվել (Բելգիա) - 15,200
  2. Անաստասիա Իլյանկովա (Ռուսաստան) - 14,833
  3. Սունիսա Լի (ԱՄՆ) - 14,500

Սուսերամարտ, տղամարդիկ, ճկասուսեր, թիմային

  1. Ֆրանսիա
  2. Ռուսաստան
  3. ԱՄՆ

Ծանրամարտ, կանայք, 76 կգ

  1. Նեյսի Դահոմես (Էկվադոր) - 263 կգ (118 + 145)
  2. Էեթրին Նայ (ԱՄՆ) - 249 կգ (111 + 138)
  3. Արեմի Ֆուենտես (Մեքսիկա) - 245 կգ (108 + 137)

Բադմինտոն, կանայք, մենախաղ

  1. Յու Ֆեն Չեն (Չինաստան)
  2. Ցզուին Տայ (Չինական Թայբեյ)
  3. Պուսարլա Վենկատա Սինդհու (Հնդկաստան)

Հետևեք NEWS.am SPORT-ին Facebook-ում, Twitter և Telegram-ում


  • Այս թեմայով

  • Լրահոս