15:34  ,  19 հուլիսի, 2012
Դոպինգից ապահովագրված ենք եւ դրա հետ կապված խնդիր չունենք։ Այս մասին հուլիսի 19-ին կայացած նախաօլիմպիական ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը։
«2010 թվականին, երբ ես նոր էի նշանակվել ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար, իմ առաջին գործողություններից մեկն այն էր, որ Հայաստանում կազմակերպեցի Արեւելյան Եվրոպայի տարածքային հակադոպինգային կազմակերպության խորհրդի նիստը, որն անցկացվեց Ծաղկաձորում։ Նիստի շնորհիվ հայ մասնագետները ծանոթացան ժամանակակից հակադոպինգային ծառայություններին եւ բոլոր այդ արգելված դեղորայքներին։ Այդ նիստի շրջանակներում ութ դոպինգ-սպա քննություն հանձնեց եւ իրավունք ստացավ Հայաստանում ծավալել գործունեություն։
Այժմ բոլոր 25 մարզիկներին, յուրաքանչյուրին առնվազն երեք անգամ ՀԱՕԿ-ը պարտավոր էր բուժզննում անցկացնել։ Սա Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի պահանջն է։ Ի դեպ, ամեն հետազոտություն 550 եվրո է։ Ընդհանուր առմամբ, շուրջ 150 հետազոտություն է արդեն արվել։ Վստահ հայտնում եմ, որ այս պահին մեր մարզիկները դոպինգի հետ կապված խնդիրներ չունեն։
Սա միայն մեր երկրում արված հետազոտությունների արդյունքներն են։ Երբ մարզիկները ժամանեն օլիմպիական ավան, կանցնեն եւս մեկ դոպինգ-թեստ։ Բայց այս դեպքում էլ խնդիրներ չենք ունենա, որովհետեւ հավատում ենք մեր մարզիկներին։
Այս ոլորտում մենք մեծ առաջընթաց ունենք։ Դոպինգ-թեստերը դարձել են մեր հաղթանակների բաղկացուցիչ մասը»,- ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը։

15:34  ,  July 19, 2012
YEREVAN. – We are free of doping and have no problems connected with it, Armenia’s Sport and Youth Affairs Minister, National Olympic Committee (ANOC) General Secretary Hrachya Rostomyan stated during a press conference on Thursday.
“In 2010, when I was just appointed ANOC General Secretary, one of my first activities was to organize, in Armenia’s Tsaghkadzor [city], a session of the Council of Regional Anti-Doping Organization of Eastern Europe. Owing to the session, Armenian specialists got familiar with the modern anti-doping services and all banned medical drugs.
ANOC was obligated to examine [Armenia’s] all 25 athletes [who will compete in London 2012], at least three times each. This is a requirement by the International Olympic Committee. Overall, around 150 examinations are already conducted. [And] I confidently say that, at present, our athletes have problems connected with doping.
The athletes will undergo yet another doping test once they arrive in the Olympic Village. But we will not have problems this time, too, because we believe in our athletes.
We have great progress in this domain. Doping tests have become a component of our triumphs,” said Hrachya Rostomyan.