10:48  ,  13 դեկտեմբերի, 2022
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունում դեկտեմբերի 13-ին տեղի կունենա կիսաեզրափակիչի առաջին դիմակայությունը։ Ամերիկայի գավաթակիր Արգենտինան կմրցի աշխարհի փոխչեմպիոն Խորվաթիայի հետ։
Թիմերն աշխարհի առաջնություններում կհանդիպեն երրորդ անգամ։
Առաջին անգամ Արգենտինան ու Խորվաթիան մրցել են 1998թ․ աշխարհի առաջնության խմբային փուլի առաջի տուրի խաղում։ 1:0 հաշվով հաղթել են արգենտինացիները։
Թիմերի նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել 2018թ․ աշխարհի առաջնության խմբային փուլի երկրորդ տուրում։ 3:0 հաշվով հաղթել էր Խորվաթիան Անտե Ռեբիչի, Լուկա Մոդրիչի եւ Իվան Ռակիտիչի գոլերի շնորհիվ։
Աշխարհի ընթացիկ առաջնության խմբային փուլում Արգենտինային հավաքականը 1:2 հաշվով սենսացիոն պարտություն է կրել Սաուդյան Արաբիայից, 2:0 հաշվով հաղթել է լեհերին եւ մեքսիկացիներին։
Խորվաթիայի հավաքականը խմբային փուլում 0:0 հաշվով է խաղացել Մարոկկոյի եւ Բելգիայի հետ, 4:1 հաշվով հաղթել է կանադացիներին։
1/8 եզրափակիչում Արգենտինան 2:1 հաշվով հաղթել է Ավստրալիային, քառորդ եզրափակիչում էլ հետխաղային 11-մետրանոցներով 4:3 հաշվով պարտության է մատնել հոլանդացիներին։ Հիմնական ժամանակն ավարտվել էր 2:2 հաշվով։
Խորվաթիայի հավաքականը 1/8 եզրափակիչում պայքարից դուրս է թողել ճապոնացիներին՝ 11-մետրանոցներով հաղթելով 3:1 հաշվով։ Հիմնական եւ լրացուցիչ ժամանակն ավարտվել էր 1:1 հաշվով։
Քառորդ եզրափակիչում խորվաթները պայքարից դուրս են թողել բրազիլացիներին։ Հիմնական ժամանակն ավարտվել էր 0:0 հաշվով, լրացուցիչ ժամանակը՝ 1:1։ Հետխաղային 11-մետրանոցներով Խորվաթիան հաղթել էր 4:2 հաշվով։
Արգենտինա - Խորվաթիա հանդիպումը կմեկնարկի Երեւանի ժամանակով 23:00-ին։
Գլխավոր մցավարը կլինի իտալացի Դանիելե Օրսատոն։ Այս առաջնությունում Օրսատոն կսպասարկի Արգենտինայի թիմի մասնակցությամբ երկրորդ հանդիպումը։ Խմբային փուլում նրա մրցավարությամբ արգենտինացիները 2:0 հաշվով հաղթել էին Մեքսիկայի թիմին։
Արգենտինա - Խորվաթիա զույգի հաղթողը եզրափակիչում կմրցի աշխարհի չեմպիոն Ֆրանսիայի եւ Մարոկկոյի հավաքականների դիմակայության հաղթողի հետ։ Այդ խաղը տեղի կունենա դեկտեմբերի 14-ին։
Եզրափակիչը կանցկացնի դեկտեմբերի 18-ին։ Կիսաեզրափակիչում պարտված թիմերը դեկտեմբերի 17-ին կվիճարկեն բրոնզե մեդալները։

10:48  ,  13 декабря, 2022
13-го декабря состоится первый полуфинальный матч чемпионата мира. Победитель Кубка Америки Аргентина сыграет с вице-чемпионом мира Хорватией.
Команды встретятся на чемпионатах мира в третий раз.
Впервые Аргентина и Хорватия встретились в матче первого тура группового этапа чемпионата мира 1998-го года. Аргентинцы победили со счетом 1:0.
Предыдущая встреча команд состоялась в рамках второго тура группового этапа чемпионата мира 2018-го года. Хорватия одержала победу со счетом 3:0 благодаря голам Анте Ребича, Луки Модрича и Ивана Ракитича.
В групповом этапе чемпионата мира в Катаре сборная Аргентины сенсационно уступила со счетом 1:2 Саудовской Аравии, победила Польшу (2:0) и Мексику (2:0).
Сборная Хорватии в групповом этапе сыграла вничью с Марокко (0:0) и Бельгией (0:0), обыграла Канаду со счетом 4:1.
В 1/8 финала Аргентина выиграла у Австралии со счетом 2:1, в четвертьфинале обыграла в серии пенальти команду Нидерландов - 4:3. Основное время завершилось со счетом 2:2.
Сборная Хорватии в 1/8 финала выбила из борьбы Японию, обыграв в серии пенальти со счетом 3:1. Основное и дополнительное время матча завершилось со счетом 1:1.
В четвертьфинале хорваты выбили из борьбы бразильцев. Основное время завершилось со счетом 0:0, дополнительное время - 1:1. В серии пенальти Хорватия победила со счетом 4:2.
Встреча Аргентина - Хорватия начнется в 23:00 по ереванскому времени.
Главным арбитром матча назначен итальянский судья Даниэле Орсато.
Победитель пары Аргентина - Хорватия в финале сыграет с победителем матча между чемпионом мира Францией и Марокко. Игра состоится 14-го декабря.