13:18  ,  13 հունվարի, 2021
Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ, իտալական «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը La Repubblica-ի հետ հարցազրույցում խոսել է արցախյան պատերազմի ու Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների մասին։
«Արցախում պատերազմը շարունակվում է 30 տարի, սակայն շատ երկրներ նախընտրում են անտեսել այդ կոնֆլիկտը: Անհավանական է, որ նման բան տեղի է ունենում 21-րդ դարում: Ցավալի է, որ Ադրբեջանում կան հայ գերիներ, որոնց գողացել են իրենց ընտանիքներից։ Պատերազմի ընթացքում ես կոչով դիմեցի ամբողջ աշխարհին: Կարևոր էր, որ մեր ձայնը դառնար լսելի։ Շնորհակալ եմ Իտալիայի կառավարությանն աջակցության համար: Շնորհակալ նաև եմ բոլորին, ովքեր ճանաչել են Արցախի անկախությունը։
«Ռոմայի»՝ Հայաստանին ուղարկած հումանիտար օգնությունը հրաշալի նախաձեռնություն էր։ Ակումբը տեսավ մարդկանց վիշտը և որոշեց օգնել: Երբեք չեմ մոռանա «Ռոմայի» արածը»,- ասել է Հենրիխ Մխիթարյանը:

13:18  ,  January 13, 2021
In an interview with La Repubblica, senior member of the Armenia national football team, midfielder for Roma Henrikh Mkhitaryan talked about the war in Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenian prisoners of war in Azerbaijan.
“The war in Artsakh has been going on for 30 yaers, but many countries prefer to ignore this conflict. The fact that this is taking place in the 21st century is incredible. It’s a pain to see that there are Armenian captives in Azerbaijan who were taken from their families. During the war, I made a call to the whole world. It was important for our voice to be heard. I thank the government of Italy for its support. I also thank all those who have recognized the independence of Artsakh.
The humanitarian aid that Roma sent to Armenia was a wonderful initiative. The football club saw the grief of people and decided to help. I will never forget what Roma did,” Henrikh Mkhitaryan said.