Վոլեյբոլի կանանց Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սերգեյ Օվչիննիկովն ինքնասպան է եղել։ Այդ մասին հայտարարել է թիմի նախկին գլխավոր մարզիչ Վլադիմիր Կուզյուտկինը։ Սակայն նա չի կարողացել նշել պատճառը, որը դրդել է 43-ամյա մարզիչին հեռանալ կյանքից։
«Իհարկե, մեծ հիմարություն է ինքնասպան լինելը։ Ես ցավակցում եմ։ Նա իմ ընկերն էր, գործընկերս։ Նրան ոչ ոք ոչ մի վատ բան չէր ասել։ Օլիմպիական խաղերում թիմը ձախողվել էր։ Բայց թքած դրա վրա։ Ես չեմ հասկանում, թե ինչու նա չդիմացավ»,- Կուզյուտկինի խոսքը մեջբերում է rusnovosti.ru-ն։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 29-ին հայտնի էր դարձել Սերգեյ Օվչիննիկովի մահվան մասին։ Մարզիչը Մոսկվայի «Դինամոյի» հետ հավաքի էր մեկնել Խորվաթիա։ Նրա մահվան մասին հայտնել էր Ռուսաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսանդր Յարեմենկոն։
Օվչիննիկովը Կուզյուտկինին փոխարինել էր 2011թ. հոկտեմբերին։ Լոնդոնի 30-րդ Օլիմպիական խաղերում Օվչիննիկովի գլխավորությամբ Ռուսաստանի հավաքականը քառորդ եզրափակիչում պարտվեց Բրազիլիայի թիմին, որը հետագայում հռչակվեց Խաղերի չեմպիոն։

Наставник женской сборной России по волейболу Сергей Овчинников покончил с собой, заявил бывший главный тренер женской сборной России по волейболу Владимир Кузюткин. Однако Кузюткин не сумел назвать причины, по которым 43-летний Овчинников пошел на такой шаг.
«Глупость, конечно, большая. Я соболезную. Он был моим товарищем, коллегой. Никто не сказал ничего плохого в его адрес. На Олимпиаде был провал, ну и чёрт с ним. Я не знаю, чего он не выдержал»», - приводит слова Кузюткина rusnovosti.ru.
Напомним, что ранее 29 августа стало известно, что Сергей Овчинников скончался на сборе московского «Динамо» ( эту команду также тренировал специалист) в Хорватии. О смерти тренера сообщил генеральный директор Всероссийской федерации волейбола (ВФВ) Александр Яременко.
Сергей Овчинников сменил Владимира Кузюткина на посту наставника сборной России в октябре 2011 г. Под его руководством российские волейболистки дошли до 1/4 финала лондонских Игр, где уступили будущим чемпионкам команде Бразилии.