19:15  ,  5 հուլիսի, 2012
42-ամյա Ռոբերտո Դի Մատեոն անցած ամիս վերջապես նշանակվեց «Չելսիի» գլխավոր մարզիչ: Մինչդեռ բրիտանական մամուլը նշում է, որ Դի Մատեոյի նշանակումը հնարավոր դարձավ միայն այն պատճառով, որ «Բարսելոնայի» նախկին մարզիչ Խոսեպ Գվարդիոլան ակումբի սեփականատեր Աբրամովիչին հասկացնել տվեց, որ մեկ տարով հեռանում է ֆուտբոլից: «Չելսիի» սեփականատեր, ռուս գործարար Ռոման Աբրամովիչը ցանկանում էր, որ ակումբի մարզիչ դառնա կատալոնական թիմի նախկին գլխավոր մարզիչը: Սակայն նրա հետ չհաջողվեց համաձայնության հասնել:
Մամուլում նաեւ լուրեր են շրջանառվում, որ չնայած Դի Մատեոյի հետ կնքվել է երկամյա պայմանագիր` շաբաթական 60 հազ. ֆունտ աշխատավարձով, Գվարդիոլան այնուամենայնիվ կարող է «Ստեմֆորդ Բրիջում» վայրէջք կատարել հաջորդ տարվա ամռանը:
The Sun պարբերականին տված հարցազրույցում անկաշկանդ իտալացի Դի Մատեոն պատասխանել է. «Ես խարդավանք չեմ զգում: Առաջին իսկ օրից ես ստիպված եղա բախվել բազմաթիվ խայթիչ մեկնաբանությունների, սակայն այդ բոլորը, ինչպես տեսնում եք, հաջողությամբ տարա: Յուրաքանչյուրը կարող է իր ցանկությունները արտահայտել, սակայն ես պարզապես կկենտրոնանամ իմ աշխատանքի վրա եւ կանեմ իմ ուժերի սահմաներում ամեն ինչ: Ես շատ գոհ եմ իմ նոր պայմանագրից, որը ես եւ ստորագրել եմ: Ես ամբողջ կյանքում զբաղվում եմ ֆուտբոլով եւ շատ լավ հասկանում եմ, թե ինչպես է աշխատում բիզնես-մեխանիզմը: Ես հիանալի եմ հասկանում, որ մենեջերներին գնահատում են միայն արդյունքներով»:
Դի Մատեոն ընդգծել է, որ նրա նշանակման շուրջ ասեկոսեները տեղին չեն, քանի որ ինքը անձամբ այդ առումով ոչ մի կասկած չի ունեցել: Որոշումը ակումբին դժվարությամբ է տրվել` հաշվի առնելով, թե «Չելսիի» համար որքան լարված ստացվեց անցած մրցաշրջանը: «Այժմ ես անհամբերությամբ սպասում եմ, թե երբ կկարողանամ անցնել աշխատանքի եւ մեծ հաջողությունների հասնել ակումբի համար»:
Խոսելով իր ռազմավարության մասին, Դի Մատեոն նշել է, որ ունի իր առանձնահատուկ գիծը, որը չի պատրաստվում փոխել. «Ես կարողանում եմ խաղացողների հետ շփվել  եւ նույն ոգով էլ շարունակելու եմ»,- ասել է նա:
Դի Մատեոն նաեւ նշել է, որ ակումբի առաջնահերթ խնդիրը թիմից հեռացած Դիդյե Դրոգբայի փոխարեն նոր հարձակվողի ձեռք բերումն է, ինչպես նաեւ եզրային պաշտպան` Ժոզե Բոսիգվայի փոխարեն. «Որեւէ մեկի անունը չեմ տա, որովեհետեւ բավական է որեւէ մեկի անունը նշել, նրա գինը սկսում է անմիջապես բարձրանալ»,- ասել է նա` ավելացնելով, որ թիմի մենեջմենթը ուսումնասիրելու է շուկան` թիմը ուժեղացնելու նպատակով խաղացողներ գտնելու համար:

19:15  ,  5 июля, 2012
42-летний Роберто Ди Маттео наконец был назначен в прошлом месяце главным тренером «Челси» на постоянной основе. Между тем британская пресса отмечает, что назначение Ди Маттео стало возможным лишь потому, что бывший тренер «Барселоны» Хосеп Гвардиола дал понять владельцу клуба Абрамовичу, что на год уходит из футбола. Владелец «Челси» российский бизнесмен Роман Абрамович хотел, чтобы наставником клуба стал бывший главный тренер каталонской команды. Однако соглашения с ним достичь не удалось.
В прессе также муссируются слухи, что несмотря на двухгодичный контракт с Ди Маттео с еженедельным окладом в 60 тысяч фунтов стерлингов, Гвардиола может тем не менее «приземлиться» на «Стемфорд Бридж» летом следующего года.
В своем интервью изданию The Sun непринужденный итальянец Ди Маттео парировал: «Я не чувствую подвоха. С самого первого дня мне пришлось столкнуться с множеством инсинуаций, но я все это успешно пережил, как видите. Каждый может высказать свои пожелания, но я просто сосредоточусь на своей работе и сделаю все, что в моих силах. Я очень доволен новым контрактом, почему, собственно, я его и подписал. Я всю жизнь занимаюсь футболом и прекрасно понимаю как работает бизнес-механизм. Я прекрасно понимаю, что менеджеров оценивают только лишь по результатам».
Ди Маттео подчеркнул, что пересуды насчет его назначения неуместны, поскольку лично он никаких сомнений по этому поводу не имел. Клубу было нелегко принять решение, учитывая каким напряженным выдался для «Челси» прошлый сезон. «Сейчас я с нетерпением жду, когда смогу приступить к работе и добиться еще больших успехов для клуба».
Относительно своей стратегии, Ди Маттео сказал, что у него выработана своя особая манера, которую он менять не собирается. «Я умею общаться с игроками и буду продолжать в своем духе», - отметил он.
Ди Маттео также отметил, что первоочередной задачей для клуба является приобретение нападающего взамен ушедшему Дидье Дрогбы, а также правого крайнего защитника вместо Жозе Босингвы. «Называть пока никого не буду, потому что, стоит только назвать чье-то имя, как его цена тут же начинает ползти вверх», - сказал он, добавив, что менеджмент команды будет мониторить рынок в поисках игроков, которые могли бы усилить команду.