NEWS.am Sport-ի թղթակիցը զրուցել է Սլովակիայի Բարձրագույն խմբում հանդես եկող «Նիտրա» թիմի հարձակվող Վահագն Միլիտոսյանի հետ, որը ժամանակին հանդես է եկել ֆրանսիական «Լավալ» և «Գրենոբլ» թիմերում, հրավիրվել է նաև Հայաստանի ազգային հավաքական:
Այս օրերին 24-ամյա ֆուտբոլիստն Արևմտյան Հայաստանի հավաքականի կազմում մասնակցում է Լոնդոնում ընթացող չճանաչված երկրների աշխարհի առաջնությանը: Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հարություն Վարդանյանի գլխավորած Արևմտյան Հայաստանի թիմը 3 խաղում 2 հաղթանակ է տարել, մեկ խաղ ավարտել է ոչ ոքի և 7 միավորով D խմբում առաջին տեղն է զբաղեցրել: Վահագն Միլիտոսյանը դարձել է 2 գոլի հեղինակ:
Վերջին 2 մրցաշրջանները դու անցկացրել ես Սլովակիայում, իսկ այս մրցաշրջանում մեծ առաջընթաց ես գրանցել` երկրորդ դիվիզիոնից տեղափոխվելով Բարձրագույն խմբի
«Նիտրա»: Ինչպե՞ս են գործերդ Սլովակիայում:
Ամեն ինչ շատ լավ է: Երկրորդ դիվիզիոնի «Կոմարնո» թիմում մրցաշրջանի առաջին կեսում արդյունավետ ֆուտբոլ ցուցացրեցի, ինչից հետո իմ ծառայություններով հետաքրքրվեցին Բարձրագույն խմբի մի քանի թիմեր: Նախընտրեցի «Նիտրայի» տարբերակը, որովհետև այս ակումբում կազմակերպչական հարցերը շատ լավ մակարդակի վրա են գտնվում, բացի այդ թիմը հեռանկարային ծրագրեր ունի: Կարողացա հաստատվել «Նիտրայի» մեկնարկային կազմում:
«Նիտրայի» կազմում 13 խաղերում նաև դարձար 4 գոլային փոխանցման հեղինակ: Շարունակելո՞ւ ես մրցելույթներդ թիմում:
Իրականում 5 գոլային փոխանցում եմ կատարել, բայց միայն չորսն են իմ անվան դիմաց գրանցել: «Նիտրայի» հետ դեռ 1.5 տարվա պայմանագիր ունեմ, այնտեղ ինձ լավ եմ զգում, այնպես որ` մեծ հաճույքով կշարունակեմ ելույթներս թիմում:
Այս օրերին Արևմտյան Հայաստանի հավաքականի կազմում մասնակցում ես չճանաչված երկրների աշխարհի առաջնությանը: Պենջաբի թիմի դեմ խաղում դու դարձար հաղթական գոլի հեղինակ, ևս մեկ գոլ խփեցիր Կաբիլիայի թիմի դարպասը: Ի՞նչ կասես Արևմտյան Հայաստանի հավաքականի և այդ մրցաշարի մասին:
Արևմտյան Հայաստանի հավաքականի ստեղծման առաջին օրվանից ես եղել եմ թիմի կազմում: Կարող եմ ասել, որ այս ժամանակահատվածում թիմի կազմի և կազմակերպչական առումով նկատելի է մեծ առաջընթաց, բազմաթիվ նոր և որակյալ ֆուտբոլիստներ կան, ամեն ինչ պրոֆեսիոնալ հիմքերի վրա է դրված:
Ինչ վերաբերում է մրցաշարի մակարդակին, հեշտ խաղեր չկան, բոլոր թիմերն էլ պայքարում են մինչև վերջ: Բավականին շատ երկրպագուներ են գալիս մարզադաշտ, խաղերն անցնում են ֆուտբոլային մթնոլորտում:
Ի՞նչ կասես Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հարություն Վարդանյանի հետ աշխատանքի մասին:
Միայն դրականը կարող եմ ասել: Հարություն Վարդանյանը հետաքրքիր մարզումային գործընթաց է կազմակերպում, ընկերական հարաբերությունների մեջ է թիմի ֆուտբոլիստների հետ, իր հսկայական փորձը փոխանցում է մեզ: Միևնույն ժամանակ` թիմում շատ բարձր մակարդակի վրա է կարգապահությունը:
Ֆրանսիայում հանդես գալու տարիներին` 2013 թվականին հրավիրվել ես Հայաստանի հավաքական և մի քանի մարզում անցկացրել ազգային թիմի կազմում: Սպասու՞մ ես հրավերի Հայաստանի հավաքականից:
Շատ ուրախ էի հավաքական հրավիրվելու կապակցությամբ: Դրանից հետո հրավեր չեմ ստացել, ինչն իր պատճառներն ուներ: Մի քանի տարի Ֆրանսիայում խաղացի ոչ այնքան բարձրակարգ թիմերում: Սակայն արդեն 2 տարի է հանդես եմ գալիս Սլովակիայում, արդյունավետ խաղ եմ ցուցադրում, տեղափոխվել եմ Բարձրագույն խմբի թիմ: Այնպես որ, սպասում եմ հրավերի Հայաստանի հավաքականից: Դա իմ երկիրն է, որը ես մեծ հաճույքով կցանկանամ ներկայացնել: Ինձնից կախված ամեն ինչ անում եմ, սակայն որոշումը կայացնում են մարզիչները:

09:12  ,  4 июня, 2018
Корреспондент NEWS.am Sport побеседовал с выступающим в составе команды Высшей лиги чемпионата Словакии «Нитра» форвардом Ваагном Милитосяном, который в свое время выступал во французских клубах «Лаваль» и «Гренобль», а также вызывался в национальную сборную Армении.
В эти дни 24-летний нападающий в составе сборной Западной Армении участвует в проходящем в Лондоне чемпионате мира среди непризнанных государств. Возглавляемая экс-капитаном национальной сборной Армении Арутюном Варданяном команда Западной Армении на групповом этапе одержала 2 победы, завершила один матч ничьей и с 7-ю очками заняла первое место в группе D. Ваагн Милитосян забил 2 гола.
Два предыдущих сезона ты провел в Словакии, а в этом сезоне перешел из команды второго дивизиона в «Нитру», выступающую в Высшей лиге. Как обстоят твои дела в Словакии?
Все очень хорошо. В первой части сезона отметился результативной игрой в составе «Комарно» во втором дивизионе, после чего в моих услугах заинтересовались несколько клубов из Высшей лиги. Выбрал «Нитру», поскольку в этом клубе на высоком уровне находятся организационные вопросы, кроме этого у команды перспективные цели. Сумел закрепиться в стартовом составе «Нитры».
В составе «Нитры» ты стал автором 4-х голевых передач в 13-и матчах. Продолжишь ли ты выступления в команде?
На самом деле, я отдал 5 результативных передач, но на мой счет записали 4. С «Нитрой» у меня действующий 1.5-годичный контракт, там я чувствую себя очень хорошо, так что с радостью продолжу играть в этой команде.
В это дни ты в составе сборной Западной Армении участвуешь в чемпионате мира среди непризнанных государств. Ты забил победный гол в матче против команды Пенджаба, отличился также в игре с Кабилией. Что скажешь о сборной Западной Армении и этом турнире?
С первого дня создания сборной Западной Армении я был в составе команды. Могу сказать, что за этот промежуток времени команда добилась большого прогресса в плане состава и организационных вопросов, есть много новых качественных футболистов, все находится на профессиональном уровне.
Что касается уровня турнира, здесь нет проходных матчей, все команды борются до конца. На стадионах много болельщиков, игры проходят в футбольной атмосфере.
Что скажешь о работе с бывшим капитаном национальной сборной Армении Арутюном Варданяном?
Могу сказать только положительное – у Арутюна Варданяна интересный тренировочный процесс, он находится в дружеских отношениях с подопечными, передает нам свой огромный опыт. В то же время, командная дисциплина находится на высоком уровне.
Когда ты еще играл во Франции, в 2013-м году получил приглашение в сборную Армении и провел несколько тренировок в составе национальной команды. Ждешь ли ты приглашения в сборную Армении?
Был очень рад приглашению в сборную. После этого я больше не приглашался, на что были свои причины. На протяжении нескольких лет играл во Франции не на самом высоком уровне. Однако, уже 2 года как я играю в Словакии, демонстрирую результативную игру, перешел в команду из Высшей лиги. Так что сейчас я жду приглашения в сборную Армении. Это моя страна, которую я с радостью готов представлять. Я делаю все, что от меня зависит, но решение принимают тренеры.