ՖԻԴԵ-ի դասակարգման առաջին համար Մագնուս Կարլսենը հունիսի 22-ին գործարար Ռուբեն Վարդանյանի, Acronis ընկերության եւ IdeA հիմնադրամի հրավերով ժամանել է Հայաստան: Շախմատի աշխարհի չեմպիոնին Հայաստանում հյուրընկալել է Հայաստանի հավաքականի առաջատար Լեւոն Արոնյանը:
Առաջին օրը Կարլսենն այցելեց Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տուն, իսկ հետո Գաֆեսճյան կենտրոնում կայծակնային շախմատի սեանս անցկացրեց IT տեխնոլոգիաների ներկայացուցիչների եւ պատգամավորների հետ: Միակ պարտությունը նորվեգացի գրոսմայստերը կրեց պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանից: Սեանսից առաջ ցուցադրվեց Կարլսենի մասին ֆիլմ:
Հունիսի 23-ին Մագնուս Կարլսենն ու Լեւոն Արոնյանը կմեկնեն Տաթեւի վանք, որտեղ 20 տախտակների վրա սեանս կանցկացնեն վանականների հետ: Լավագույն մասնակիցները կստանան մրցանակներ:
Կարլսենի հետ Հայաստան են ժամանել նաեւ IT ոլորտի հայտնի մասնագետներ, այդ թվում՝ Acronis ընկերության հիմնադիր Սերգեյ Բելոուսովը եւ Almaz capital partners ընկերության ղեկավար Ալեքսանդր Գալիցկին:

22:49  ,  22 июня, 2014
22-го июня первый номер ФИДЕ Магнус Карлсен прибыл в Армению по приглашению предпринимателя Рубена Варданяна, компании Acronis и фонда IdeA. Лидер сборной Армении Левон Аронян встретил чемпиона мира в Армении.
В первый день Карлсен посетил Дом шахмат имени Тиграна Петросяна, затем в Центре искусства Гафесчян провел сеанс по молниеносным шахматам с депутатами и представителями IT технологий. Норвежский гроссмейстер проиграл только депутату парламента Армении Тачату Вардапетяну.
23-го июня Магнус Карлсен и Левон Аронян отправятся в Татевский монастырь, где проведут сеанс  по молниеносным шахматам со священнослужителями.
Вместе с Карлсеном прибыли в Армению известные специалисты IT технологий, в том числе, основатель компании Acronis Сергей Белоусов и директор компании Almaz capital partners Александр Галицкий.