13:26  ,  5 մայիսի, 2012
Վերջին տարիներին բազմաթիվ հայ ֆուտբոլիստներ տեղափոխվեցին ռուսական ակումբներ` Պիզզելլին, Մանուչարյանը, Մովսիսյանը եւ այլոք: Ռուսաստանի տրանսֆերային շուկայի առանձնահատկությունների եւ հայ ֆուտբոլիստների հեռանկարների մասին NEWS.am Sport-ի թղթակիցը զրուցել է հայտնի ֆուտբոլային գործակալ` «СА - Футбольное агентство» գործակալության տնօրեն Ալեքսեյ Սաֆոնովի հետ:
Պարոն Սաֆոնով, ինչպե՞ս եք ստեղծել Ձեր գործակալությունը:
Ես 2003-ին ստացա արտոնագիր, իսկ գործակալությունը գործում է 2006-ից: Մինչեւ այդ «Խիմկիում» աշխատել եմ որպես մարզական տնօրեն, հետո «Ռուբինում», այնուհետեւ սկսեցի ինքնուրույն աշխատել, որոշեցի գործակալություն բացել: Հիմա մեզ մոտ ութ գործակալ է աշխատում, մենք ունենք մեր ինտերնատը, որն էլ պահում ենք: Այս պահին Ռուսաստանում աշխատում են 150 լիցենզավորված գործակալներ, բայց իրական շուկայում զբաղվողների թիվը 10-15 է:
Ի՞նչ տարբերություններ կան ֆուտբոլային գործակալությունների եւ առանձին աշխատող գործակալների միջեւ:
Ոչ մի տարբերություն չկա: Գործակալությունն ու գործակալը զբաղվում են նույն գործով: Գործակալը ներկայացնում է մի քանի ֆուտբոլիստների շահերը, իսկ գործակալության ոլորտն ավելի լայն է:
Իսկ ռուսական ու եվրոպական գործակալությունների միջեւ որեւէ տարբերություն կա՞:
Կանոնակարգն ամեն տեղ նույնն է, կարծում եմ առանձնահատուկ տարբերություններ չկան: Ռուսական շուկան բազմաթիվ արտասահմանցի ֆուտբոլիստների համար շատ հետաքրքիր է դարձել: Ֆինանսական պայմանները Ռուսաստանում բավականին լավ են:
Կարո՞ղ եք մոտավորապես նշել ռուսական տրանսֆերային շուկայում ֆուտբոլիստի տրանսֆերի միջին գինը:
Միջին գինը դժվար է նշել: «Անժին» հայտարարեց, որ Էտօ`Օ-ի համար վճարել է 20 միլիոն, Գոնսալեսի համար` 15 միլիոն, «Դինամոն» Ջուջակի համար` 13մլն եվրո գումարած ինչ որ բոնուսներ: Իսկ միջին կարգի ֆուտբոլիստները, ովքեր ռուսական Պրեմիեր լիգայում մի թիմից մյուսն են տեղափոխվում, մոտավորապես 500 հազար եվրո:
Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում մի շարք հայ ֆուտբոլիստներ են խաղում: Հետեւե՞լ եք նրանց խաղին, նրանք ի՞նչ հեռանկարներ ունեն:
Ինձ շատ է դուր գալիս Հենրիխ Մխիթարյանը: Կարծում եմ` նա կարող է խաղալ ցանկացած եվրոպական թիմում, ուղղակի պետք է համապատասխան մարզչի ու ակումբի հանդիպես, որտեղ կարող ես մշտապես խաղալ: Յուրա Մովսիսյանը շատ հետաքրքրիր, ֆիզիկապես ամուր հարձակվող է, արդեն 10-ից ավելի գոլ է խփել: Պիզելին նույնպես լավն է: Տուգանային հարվածները լավ է իրացնում, մարզիչը վստահում է նրան: «Ուրալում» լավ հայ ֆուտբոլիստ կա` Մանուչարյանը, ով նույնպես լավ ֆուտբոլ է ցուցադրում:
Շատերը կարծում են, որ Մովսիսյանն ու Պիզելին արդեն իրենց թիմերի մակարդակից ավելի բարձրակարգ խաղ են ցուցադրում, չնայած մտավախություն կա, որ ավելի լավ թիմ տեղափոխվելու դեպքում, որտեղ մրցակցությունն ավելի մեծ կլինի, նրանք չեն կարողանա ամրապնդվել թիմի հիմնական կազմում: Ինչպե՞ս պետք է վարվել նման դեպքերում:
Նրանք նոր առաջնություն են տեղափոխվել, հարմարվելու ընթացքը լավ են հաղթահարել: Մովսիսյանն իր կարգի համապատասխան թիմում է խաղում: Եթե նա տեղափոխվեր «Սպարտակ» կամ ԲԿՄԱ, ապա հնարավոր է` մնար պահեստայինների նստարանին: Կարծում եմ նրանք հիմա խաղում են իրենց մակարդակի թիմերում, իսկ հետագայում ամեն ինչ կախված է իրենցից:
Իսկ ի՞նչ կասեք Ռոման Բերեզովսկու տրանսֆերի մասին: Նա լավ թիմ է տեղափոխվել, բայց չի խաղում: Այդ տրանսֆերը արդարացվա՞ծ էր:
Իհարկե: «Խիմկին» այժմ ֆինանսական դժվարություններ ունի: Թիմը պայքարում է գոյատեւելու, իսկ «Դինամոն»` եվրագավաթների խաղարկության ուղեգիր նվաճելու համար: Իր տարիքի համար Բերեզովսկին լավ թիմ է տեղափոխվել: Առաջին խաղերում նրան վստահեցին, բայց նա չարդարացրեց սպասելիքները: Բայց ես կարծում եմ, որ նա լավ ու հուսալի դարպասապահ է: Նա, «Դինամո» տեղափոխվելով, ճիշտ է վարվել:
Դուք գործակալներ ունե՞ք, որոնք հետեւում են հայ ֆուտբոլիստների խաղին:
Ես մի ընկեր ունեմ` Վալերի Ալեքսանյանը, ով այժմ «Խիմկիի» մարզական տնօրենն է: Եթե հայ ֆուտբոլիստների հետ կապված հարցեր են առաջանում, ապա նրա հետ եմ խորհրդակցում: Իսկ որպես այդպիսին առանձին գործակալներ չունենք, որոնք Հայաստանում են: Մենք գործակալներ ունենք ամբողջ Ռուսաստանի տարածքում, բայց հատուկ Հայաստանի համար չունենք:
Կարո՞ղ եք նշել վերջին տարիների եվրոպական շուկայում վատագույն տրանսֆերը:
Կարծում եմ` ամենասխալ տրասնֆերն այն էր, երբ «Բարսելոնան» «Շախտյորին» 25մլն եվրո վճարեց Չիգրինսկու համար եւ հետո 15մլն եվրոյով վաճառեց: Նա այդպես էլ այդ թիմում չխաղաց: Այդպիսի օրինակները շատ են: Կարող եմ նշել նաեւ Տորրեսի տրանսֆերը, բայց նա վերջին խաղերում սկսել է գոլեր խփել:

13:26  ,  5 мая, 2012
В последние годы многие армянские футболисты становятся игроками российских футбольных клубов – Пиззелли, Манучарян, Мовсисян и другие. Об основных аспектах трансферного рынка России и перспективах армянских футболистов в беседе с корреспондентом NEWS.am Sport рассказал агент и учредитель компании «СА - Футбольное агентство» Алексей Сафонов.
Как создавалось ваше агентство?
Я получил лицензию в 2003 г., а агентство существует с 2006 г. До этого работал спортивным директором в «Химках», потом в «Рубине». После стал самостоятельно работать, решили агентство создать. Сейчас у нас есть восемь агентов и свой интернат, который мы содержим. На данный момент в России работают 150 лицензированных агентов, но серьезно на реальном рынке работают 10-15 агентов.
Какая разница между футбольным агентством и агентами?
Разницы как таковой нет. Агентства и агенты занимаются одним делом. Агент представляет интересы нескольких игроков, а у агентств спектр пошире.
А есть разница между российскими и европейскими футбольными агентствами?
Регламент везде одинаковый, думаю, особой разницы нет. Российский рынок стал очень интересным для многих иностранных игроков. Финансовые условия в России очень приличные. И налоги по сравнению с европейским рынком удобные.
Можете приблизительно назвать среднюю стоимость игроков на российском трансферном рынке?
Среднюю трудно будет назвать. «Анжи» заявили, что Это’о брали за €20 млн, Гонсалеса за €15 млн, Джуджака «Динамо» брало за €13 млн, плюс какие-то бонусы. А средние игроки, которые переходят из одного клуба Премьер-лиги в другой, где-то  порядка $500 тыс.
В России и Украине играет много футболистов из Армении. Следили за их игрой, и какие у них перспективы?
Мне очень нравится Генрих Мхитарян. Думаю, он в любом европейском клубе может играть, просто надо попасть под тренера и переходить в тот клуб, где будешь играть постоянно. Юра Мовсисян очень интересный, габаритный нападающий, забил больше десяти мячей. Пиззелли нравится. Хорошо штрафные исполняет, и тренер ему доверяет. В «Урале» есть армянский футболист, Манучарян, хорошую игру показывает.
Многие считают, что Мовсисян и Пиззелли переросли уровень своих команд, хотя есть и опасность, что, перейдя в лучший клуб, где будет сильная конкуренция, они могут не найти постоянное место в основном составе. Как надо поступать в таких случаях?
Они пришли в новый чемпионат, успешно прошли период адаптации. Мовсисян в хорошем клубе и на своем уровне. Попади он сейчас в «Спартак» или «ЦСКА», может, сел бы и на скамейку запасных. Думаю, они сейчас играют на своем уровне в своих командах, а как дальше, будет зависеть от них.
Что скажете про трансфер Романа Березовского. Он перешел в хороший клуб, но сейчас не играет. Правильным ли был этот трансфер?
Конечно. В «Химках» сейчас очень большие финансовые трудности. Команда борется за выживание, а «Динамо» борется за путевку в еврокубки. Для своего возраста Березовский играет в хорошем клубе. Первые игры ему доверили, не оправдал себя. Но я считаю его очень добротным и надежным вратарем. Он правильно поступил, перейдя в «Динамо».
У вас есть скауты, которые следят за армянскими футболистами?
У меня есть друг Валерий Алексанян - спортивный директор «Химок». Если бывают вопросы, связанные с армянскими игроками, я с ним консультируюсь. А так отдельных скаутов нет, которые сидят в Армении. У нас есть скауты по всей России: по югу, Уралу, Сибири и в других некоторых странах, но специально для Армении нет.
Можете назвать худший трансфер на европейском рынке за последние годы?
Думаю, самый ошибочный трансфер был, когда «Барселона» за €25 млн приобрела Чигринского (из «Шахтера» - прим. ред.), потом за €15 млн продали его. Он так и не заиграл там. Таких примеров полно. Много говорилось и про трансфер Торреса, но в последних играх он стал забивать.