09:12  ,  14 ապրիլի, 2012
Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում ապրիլի 16-22-ին տեղի է ունենալու մուայ-թայ բոքսինգի Եվրոպայի 7–րդ առաջնությունը: Առաջնությանը մասնակցելու է նաեւ Հայաստանի այկիկենդո կարատեի ֆեդերացիան իր երկու մարզիկներով՝ 56 կգ քաշային Տիգրան Դավթյանը՝ 15 տարեկան (ֆուլ-կոնտակտ կարատեի Եվրասիայի երրորդ մրցանակակիր), եւ 69 կգ քաշային Դավիթ Պետրոսյան՝ 17 տարեկան:
Այս մրցաշարում Հայաստանը ներկայացնում են Հայաստանի այկիկենդո կարատեի եւ մուայ-թայ բոքսինգի ֆեդերացիաները: Մեր մարզիկներին ուղեկցում են այկիկենդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սպարտակ Ծատուրյանը՝ սեւ գոտի, առաջին դան եւ մուայ-թայ բոքսինգի ֆեդերացիայի մարզիկները՝ նախագահ Էրիկ Օհանյանի գլխավորությամբ, հայտնում է այկիկենդոյի ֆեդերացիայի մամուլի քարտուղարությունը:
Հայաստանի այկիկենդո կարատեի ֆեդերացիան գործում է 2004 թվականից: Այս կարճ ժամանակահատվածում ֆեդերացիան արդեն ունի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ոսկե եւ արծաթե մեդալակիրներ` 12-ամյա Վանիկ Պապոյան՝ Եվրոպայի չեմպիոն 36 կգ քաշային կարգում, 16-ամյա Մարտին Այվազյան՝ 59 կգ քաշային կարգում, ոսկե մեդալակիր, ֆեդերացիայի անունը բարձ են պահում նաեւ Տիգրան Դավթյանը, Տիգրան Մխիթարյանը, Հայկ Եսայանը, Արտակ Բաղդասարյանը:

09:12  ,  14 апреля, 2012
7 чемпионат Европы по муй-тай (таиландский бокс) пройдет в турецкой Анталии с 16-22 апреля. На чемпионате примут участие 2 представителей армянской федерации каратэ айкикендо – в категории 56 кг. 15-летний Тигран Давтян (бронзовый призер чемпионата Евразии по каратэ фул контакт), и 17-летний Давид Петросян (69 кг), а также сборная Армении по муй-тай.
Сборная Армении будет представлена на первенстве Европы двумя федерациями – айкикендо и муй-тай. Спортсменов сопровождают главный тренер сборной Армении по айкендо Спартак Цатурян и президент армянской федерации муй-тай Эрик Оганян, сообщает пресс-служба армянской федерации айкикендо.
Напомним, что федерация каратэ айкикендо действует с 2004 г. За этот короткий срок федерация уже имеет в свеом активе золотых и серебряных призеров чемпионатов Европы и Евразии.