23:10  ,  11 մայիսի, 2013
«Շախտյորի» ֆուտբոլիստներն ինձանից շատ էին ուրախանում ռեկորդիս համար եւ դա շատ հաճելի էր, հայտարարել է Դոնեցկի «Շախտյորի» եւ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը: Մայիսի 11-ին Ուկրաինայի առաջնության ռմբարկուական ռեկորդ սահմանելուց հետո 24-ամյա Մխիթարյանն իր տպավորություններ մասին պատմել է Դոնեցկի թիմի պաշտոնական կայքին:
Հենրիխ, առաջնությունում 23-րդ գոլն ամենադժվարներից էր քա կարիերայում:
Կարող եմ ասել, որ այո: Միշտ լարվածություն կար: Հեշտ չէր, բայց շնորհակալություն տղաներին, որ ինձ օգնեցին գոլ խփելու գործում: Շնորհակալություն ամբողջ թիմին: Շնորհավորում եմ նաեւ բոլոր երկրպագուներին, ովքեր սպասում էին այս գոլին: Հուսով եմ՝ որ այս գոլից հետո ավելի հեշտ կլինի:
Դնեպրոպետրովսկում դու չցանկացար իրացնել 11 մտրանոցը, իսկ այսօր ինքդ իրացրիր:
Այո, այդ ժամանակ մենք որոշեցինք, որ պետք է հարվածի այն ֆուտբոլիստը, որն ավելի լավ կանի դա: Իրացրեց Դարիո Սրնան: Այսօր խաղից առաջ Միրչա Լուչեսկուն ասաց, որ 11 մետրանոց նշանակվելու դեպքում ես պետք է իրացնեմ այն: Երբ մրցավարը 11 մետրանոց նշանակեց, ես Դարիոյին խնդրեցի իրացնել այն, սակայն նա հրաժարվեց: Շնորհակալություն նրան դրա համար:
Հիմա, երբ 24 գոլ ես խփել, Ստարուխինի ռեկորդը գերազանցելն այնքա՞ն էլ դժվար գործ չի թվում:
Եթե ես սկսեմ մտածել այդ մասին, ապա դարձյալ բարդ կլինի:
Դու կենտրոնանո՞ւմ ես այդ թվի վրա:
Եթե կենտրոնանամ, ապա շատ ավելի բարդ կլինի: Պատասխանատվությունը շատ մեծ է: Այսօր առաջին խաղակեսում ես 3 գոլային պահ ունեցա: Չեմ ասի, որ 100 տոկոսանոց պահեր էին, բայց 60-70 տոկոսանոց էին: Եվ ես չկարողացրա իրացնել դրանք: Երեւի, դա չափազանց մեծ ցանկության հետեւանք էր:
Զգո՞ւմ ես, որ Ուկրաինայի առաջնության ռեկորդ ես սահմանել:
Իհարկե, երբ մտա հանդերձարան եւ նայեցի հեռախոսիս, անմիջապես զգացի (ժպտում է): Սակայն դեռ չեմ հասցրել պատասխանել ոչ ոքի:
Իսկ թիմակիցներդ ինչպե՞ս շնորհավորեցին: Նրանք քեզանից շատ էին ուրախացել այսօր:
Դուք ինքներդ տեսաք, էլ ինչ կարող եմ ասել: Նրանք, իրոք, ինձանից շատ էին ուրախանում եւ դա շատ հաճելի էր ինձ համար: Դա միայն իմ ռեկորդը չէ, այլ ամբողջ թիմինն է: Բոլոր տղաներն օգնեցին ինձ խփել 24 գոլ: Տա Աստված, որ մնացած երկու խաղերում նույնպես ինչ-որ բան ստացվի:

23:10  ,  11 мая, 2013
Полузащитник сборной Армении и донецкого «Шахтера» Генрих Мхитарян установил бомбардирский рекорд чемпионаат Украины забив два мяча в ворота «Таврии» (5:0). По окончании встречи Мхитарян на официальном сайте «Шахтера» поделился впечатлениями об игре.
– Генрих, 23-й гол в чемпионате был одним из самых тяжелых в твоей карьере?
– Могу сказать, что да. Постоянно присутствовало напряжение, было непросто, но спасибо ребятам, что помогли мне его забить. Спасибо всей команде! Поздравляю также болельщиков и всех, кто ждал этот мяч. Надеюсь, что после него станет намного проще.
– В Днепропетровске ты отдал право бить пенальти Дарио, а сегодня сам взялся за исполнение одиннадцатиметрового.
– Да, тогда мы решили, что должен бить тот футболист, который может сделать это лучше. Пробил Дарио. Сегодня же еще перед игрой Мистер сказал, что в случае назначения пенальти его буду бить я. Во время матча, когда рефери назначил одиннадцатиметровый, я попросил Дарио пробить, но он отказал мне – и спасибо ему!
– Что скажешь о «Таврии» сегодня?
– Лучше скажу о наших. Мы показали, как можем играть. Сегодня мы действовали так, как просил Мистер – агрессивно, быстро. Три мяча в первом тайме облегчили задачу, и после перерыва уже было проще. Все видели, что мы могли забить больше, но счет остался 5:0.
– Сейчас, когда ты забил 24 мяча в чемпионате, побить рекорд Старухина кажется не такой сложной задачей?
– Если я буду об этом думать, то снова будет тяжело.
– То есть ты зацикливался на этой цифре?
– Если зацикливаться, то будет намного сложней. Ответственность очень высокая. Сегодня в первом тайме у меня было три момента, не скажу, что стопроцентных, но 60-70% точно. И мне не удалось их реализовать. Наверное, из-за слишком большого желания забить.
– Сам ощущаешь, что установил новый рекорд чемпионата Украины сегодня?
– Конечно, когда зашел в раздевалку и посмотрел на телефон, сразу ощутил! (Смеется.) Но еще пока не успел ответить никому.
– А как партнеры поздравляли? Они радовались больше тебя сегодня.
– Вы же видели? Что тут еще сказать? Они и правда радовались больше меня, и мне это очень приятно. Это не только мой рекорд, но и рекорд всей команды. Все ребята помогали мне забить эти 24 гола. Дай Бог, чтобы за два оставшихся матча добавилось еще чуть-чуть.