09:35  ,  9 հուլիսի, 2021
NEWS.am Sport-ը ներկայացնում է Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում կայանալիք 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի մասնակցության իրավունք նվաճած հայ մարզիկների մասին պատմող Լուսինե Շահբազյանի հեղինակային «Օլիմպիական VLOG» նախագիծը:
Արման Դարչինյան, բռնցքամարտ, 75 կգ քաշային կարգ
Ծնվել է 1994 թվականի ապրիլի 30-ին Վանաձորում:
Անձնական մարզիչը Բագրատ Ավոյանն է:
Արման Դարչինյանը պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի թեթևագույն քաշային կարգում աշխարհի նախկին բացարձակ չեմպիոն Վիկ Դարչինյանի եղբոր որդին է:
Արման Դարչինյանը բռնցքամարտով զբաղվում է 10 տարեկանից: Հայաստանի 7-ակի չեմպիոն է, 2018 թվականի աշխարհի գավաթի խաղարկության բրոնզե մեդալակիր: 2019 թվականի աշխարհի առաջնությունում զբաղեցրել է 5-րդ տեղը:
2019 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած բռնցքամարտի երեկոյում առաջին մենամարտն է անցկացրել պրոֆեսիոնալ ռինգում: Նորամուտը նշել է հաղթանակով՝ 4 ռաունդանոց մենամարտի երկրորդ ռաունդում նոկաուտի ենթարկելով ամերիկացի Քենդել Մեյես-Թեյլորին:
Oլիմպիական ուղեգիրը նվաճել է 2021 թվականի հունիսի 4-10 Փարիզում անցկացված օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարում՝ դառնալով բրոնզե մեդալակիր:

09:35  ,  9 июля, 2021
NEWS.am Sport представляет проект «Олимпийский VLOG». Автор проекта Лусине Шахбазян рассказывает об армянских спортсменах, завоевавших путевки на летние Олимпийские игры в Токио.
Арман Дарчинян, бокс, 75 кг
Родился 30-го апреля 1994-го года в Ванадзоре.
Личный тренер - Баграт Авоян.
Арман Дарчинян занимается боксом с 10 лет. Он является 7-кратным чемпионом Армении, бронзовым призером розыгрыша Кубка мира (2018 г.). На чемпионате мира 2019-го года занял 5-е место.
Он дебютировал на профессиональном ринге 27-го октября 2019-го года. Дарчинян нокаутировал американца Кендалла Мейса-Тейлора в первом раунде 4-раундового поединка.
Он завоевал путевку на Олимпийские игры в Токио на рейтинговом турнире в Париже, став бронзовым призером.