Հունահռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում ադրբեջանցի Էլչին Ալիեւի հետ գոտեմարտում մրցավարների հրահանգին չենթարկվելու համար 55 կգ քաշային Ռոման Ամոյանը որակազրկվել է: Մարտի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպան ժամանակ տեղեկությունը հաստատեց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Գլխավոր մարզչի խոսքով՝ Ռոման Ամոյանի եւ ադրբեջանցի Էլչին Ալիեւի գոտեմարտը նման է եղել փողոցային կռվի. «Կարծում եմ՝ բոլորդ տեսած կլինեք մրցումը: Կոնկրետ այդ գոտամերատը տհաճ երեւույթ էր ամբողջ Եվրոպայի համար: Գոտամերատը նման էր ոչ թե ըմբշամարտի, այլ փողոցային կռվի, որն արգելված է բոլոր օրենքներով: Իրականում այս վարքի համար մրցավարները պետք է պատժեին ադրբեջանցի ըմբիշին: Գոտեմարտի հաղթանակը պետք է լիներ Ռոման Ամոյանինը, սակայն, գրանցվեց ադբեջանցուն»:
Ըստ Լեւոն Ջուլֆալակյանի՝ գոտեմարտի ավարտին մրցավարներն իրեն թույլ չտվեցին բողոքարկել:
«Ես իրավունք ունեի բողոքարկելու: Փորձեցի, բայց գորգի մրցավարը չթույլատրեց եւ ինձ դեղին քարտ է ցույց տվեց: Իսկ նա այդ իրավունքը չուներ: Վերջին գոտեմարտի մրցավարները գորգի մրցավարին զգուշացրեցին, որ բողոքարկելու իրավունք ես, այնուամենայնիվ, ունեմ եւ ընդունեցին իմ բողոքարկումը: Սակայն արդեն այնտեղ ամեն ինչ որոշվել էր: Գոտեմարտի ավարտին Ռոմանը չէր ուզում մոտենալ հակառակորդին, որ բարձրացնեին հաղթողի ձեռքը: Ռոմանի վարքը, միանշանակ, հասկանալի է եւ հենց այդ պահվածքի համար նա պատժվեց: Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Մարտինետին պատժեց մրցավարներին եւ Ռոման Ամոյանին, որ չէր ենթարկվում գորգի կանոններին: Սակայն մենք մնում ենք այն կարծիքին, որ պատժամիջոցը շատ սուր կիրառվեց Ռոմանի հանդեպ: Մենք մինչեւ երկրորդ տեղի համար կարող էինք պայքարել: Այնպես ստացվեց, որ հակառակորդը առանց միավորներ հավաքելու, նա դարձավ Եվրոպայի առաջնության հաղթող: Դա տհաճ էր բոլորին, որովհետեւ միայն մենք չէինք նկատել: Բոլորն էլ խոսում էին այդ մասին: Կա պարտվել իրականում, կա պարտվել ոչ ճիշտ մրցավարական մոտեցումով»,- ասաց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Թե ինչ ժամանակով կորակազրկեն հայ ըմբիշին, դեռեւս հայտնի չէ: Գլխավոր մարզիչը հույս հայտնեց, որ Ամոյանին պատժելուց առաջ երկար կմտածեն:
«Մի շաբաթից ՖԻԼԱ-ի բյուրոյի նիստ է լինելու, որտեղ բոլոր մրցավարների մասնակցությամբ հարցերը կքննարվեն: Այս մցրումները անցած տարիների մրցումներից տարբերվում էր մրցավարական կոպիտ սխալներով եւ կողմնակալ վերաբերմունքով: Իմ կարծիքով միջազգային ըմբշամարտի ֆեդերացիան ճիշտ որոշում կկայացնի Ամոյանի հարցով: Հուսանք, սպորտի նախարարությունն էլ քայլեր կձեռնարկի: Մենք չենք կարող այլեւս բողոք ներկայացնել ՖԻԼԱ-ին: Հիմք չունենք: Ըստ օրենքի մրցավարական կազմը վարում է գոտեմարտի ընթացքը: Մարտինետին արել է քայլ եւ պատժել է մրցավարներին: Մենք բողոքարկելու իրավունք չունենք, որովհետեւ փաստն այն է, որ երկու կողմներ էլ պատժվել են: Էմոցիաների խնդիր կար, Ռոմանն ավելի գեղեցիկ կարող էր հրաժարվել պարտությունից: Բյուրոյի նիստի ժամանակ կքննարկվի, որ նման մոտեցում չլինի մյուս մրցումների եւ մասնավորապես Օլիմպիական խաղերի ժամանակ»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:

15:10  ,  14 марта, 2012
Представитель Армении Роман Амоян (55кг) был дисквалифицирован на чемпионате Европы по греко-римской борьбе, так как не подчинился указаниям рефери. Это подтвердил на встрече с журналистами 14 марта главный тренер национальной сборной Армении Левон Джулфалакян.
«Поединок с азербайджанским борцом Элчином Алиевым был похож на уличную драку. Это было гадким зрелищем для всей Европы. Вы сами все видели.
Поединок смахивал на уличную драку, которая запрещена по всем правилам соревнований. Судьи должны были наказать азербайджанского борца за такое поведение. Победа должна была быть присуждена Роману Амояну, но её отдали азербайджанцу», - сказал главный наставник сборной.
По словам Левона Джулфалакяна, судьи не позволили ему опротестовать их решение о присуждении победы азербайджанскому спортсмену.
«У меня было право опротестовать их решение, но рефери не позволил мне это сделать и показал желтую карточку, хотя у него не было права на это. Затем судьи предупредили рефери на ковре о том, что у меня все-таки есть право опротестовать их решение и приняли его. Но все уже было решено.
По окончании поединка Роман не хотел приближаться к сопернику, чтобы поднять его руку. Я, конечно же, понимаю его поведение. Но из-за этого его и наказали. Президент международной федерации по спортивной борьбе (МФСП) Мартинети наказал арбитров и Романа Амояна, за то, что он не подчинился правилам поединка.
Однако, я остаюсь при своем мнении, что это слишком суровое наказание для Амояна. Мы могли бы побороться за второе место, но после принятого решения, соперник Амояна, не набирая очков, стал чемпионом Европы. Гадкое зрелище, тем более, что не только мы это заметили.
Поражение поражению - рознь. Проиграть в честном поединке – это совсем другое дело», - добавил Левон Джулфалакян.
Главному тренеру сборной неизвестно, на  какой срок дисквалифицируют Амояна, но он выразил надежду, что прежде чем вынести свое решение международная федерация хорошенько все обдумает.
«Через неделю МФСП проведет заседание, где обсудят все вопросы, связанные с прошедшим чемпионатом, так как в этом году, по сравнению с предыдущими годами, было зафиксировано много грубейших судейских ошибок. Мне кажется, что МФСП примет правильное решение по вопросу Амояна.
Надеюсь, что министерство спорта также предпримет соответствующие шаги. У нас нет права подавать жалобу, так как дело в том, что обе стороны были наказаны. Все происходило слишком эмоционально, ведь Роман мог бы красивее отказаться от поражения. На заседании МФСП будут обсуждать и вопрос о том, чтобы такое впредь не повторялось на подобных соревнованиях и на Олимпийских играх», - заметил Левон Джулфалакян