16:16  ,  17 մարտի, 2015
Առաջիկա օրերին ես կդիմեմ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարներին այդ երկրներում անցկացվող մրցաշարերում երկու հավաքականների մասնակցության հարցով, ասել է Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) Կիրսան Իլյումժինովը։
«Այս տարի Բաքվում կանցկացվի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը, իսկ հաջորդ տարի՝ Համաշխարհային օլիմպիադան։ Իհարկե, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ուժեղագույն շախմատիստները մասնակցեն։ Իսկ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հավաքականներում խաղում են ուժեղագույնները։  ՖԻԴԵ-ն կփորձի լուծել հայ շախմատիստների մասնակցության հարցը։ Մենք ցանկանում ենք, որ տարբեր քաղաքական խնդիրները մնան մրցաշարերի դահլիճներից դուրս»,- Կիրսան Իլյումժինովի խոսքը մեջբերում է rsport-ը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի հավաքականը հրաժարվել է մասնակցել ապրիլի Ծաղկաձորում կայանալիք աշխարհի թիմային առաջնությանը։

16:16  ,  17 марта, 2015
Международная шахматная федерация (ФИДЕ) попробует решить вопрос с выступлением армянских гроссмейстеров на ближайших турнирах в Баку. Об этом заявил президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов.
«В ближайшие дни я обращусь к руководству национальных шахматных федераций Армении и Азербайджана. В этом году состоится Кубок мира по нокаут-системе, в следующем году в Баку состоится всемирная шахматная олимпиада. И, конечно, нам бы хотелось, чтобы сильнейшие шахматисты, а  сборная Армении и сборная Азербайджана являются сильнейшими шахматистами планеты, приняли участие. Мы будем обращаться не только к руководству национальных шахматных федераций, но и к руководству стран. Мы хотим, чтобы разные политические моменты оставались за турнирным залом», - приводит слова Илюмжинова rsport.
Напомним, что сборная Азербайджана отказалась от участия в командном чемпионате мира, который в апреле пройдет в Цахкадзоре.