21:53  ,  25 սեպտեմբերի, 2014
Նոյեմբերի 3-ին Մոսկվայում կմեկնարկի շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի հուշամրցաշրը, որը կդառնա ավանդական, հայտարարել է Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Անդրեյ Ֆիլատովը:
«Մենք նախատեսում ենք անցկացնել մեր մեծագույն չեմպիոնների հիշատակին նվիրված մրցաշարեր: Նախկինում ունեցել ենք Տալի եւ Ալյոխինի հուշամրցաշար: Այս տարի կանցկացնենք Տիգրան Պետրոսյանի հուշամրցաշարը: Նա մեծագույն չեմպիոն է, եւ այս տարի նշվում է նրա ծննդյան 85-ամյակը: Մրցաշարը կմեկնարկի նոյեմբերի 3-ին»,- Անդրեյ Ֆիլատովի խոսքը մեջբերում է Rsport-ը:
Տիգրան Պետրոսյանը ծնվել է 1929թ. հունիսի 17-ին Թբիլիսում, մահացել է 1984թ. օգոստոսի 13-ին Մոսկվայում: Հայ գրոսմայստերն աշխարհի չեմպիոն է եղել 1963-1969 թվականներին: ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում դարձել է Համաշխարհային օլիմպիադայի 9-ակի չեմպիոն:

21:53  ,  25 сентября, 2014
3-го ноября в Москве стартует мемориал 9-го чемпиона мира по шахматам Тиграна Петросяна, который станет традиционным. Об этом заявил президент российской шахматной федерации Андрей Филатов.
«Мы планируем проводить турниры памяти наших великих чемпионов. У нас раньше был мемориал Таля, потом был мемориал Алехина - в Лувре и в Русском музее. В этом году планируется мемориал Петросяна, потому что он - великий чемпион, и в этом году отмечается 85-летие со дня его рождения. Турнир стартует 3-го ноября. Мы планируем и дальше вспоминать всех наших чемпионов и регулярно проводить большие шахматные соревнования, посвященные их памяти - один супертурнир в год», - приводит слова Филатова rsport.ru.
Тигран Петросян родился 17-го июня 1929-го года в Тбилиси, умер 13-го августа 1984-го года в Москве. Армянский гроссмейстер был чемпионом мира с 1963-1969 гг. Являлся 9-кратным чемпионом Всемирной Олимпиады в составе сборной СССР.