12:44  ,  18 հունիսի, 2016
Ֆուտբոլի Իսպանիայի հավաքականը, Եվրո-2016-ի երկրորդ տուրում 3:0 հաշվով հաղթելով թուրքերին, Եվրոպայի առաջնությունների եզրափակիչ փուլում գոլ բաց չի թողել 7-րդ խաղում անընդմեջ: Այդ ցուցանիշով Եվրոպայի գործող չեմպիոնը թարմացրել է սեփական ռեկորդը: Վիսենտե Դել Բոսկեի թիմը Եվրոպայի առաջնությունում նախորդ անգամ գոլ բաց թողել է Իտալիայի դեմ 2012 թվականի հունիսի 10-ին կայացած խաղում (1:1):
Թուրքերի դեմ խաղում Իսպանիայի հավաքականի դարպասապահ Դավիդ դե Խեան գերազանցել է անգլիացի լեգենդար դարպասապահ Գորդոն Բենկսի ռեկորդը: Անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդի» դարպասապահը գոլ բաց չի թողնում ազգային թիմում անցկացրած առաջին 5 խաղերում: Բենկսն Անգլիայի հավաքականում նորամուտը նշել էր 4 «չոր» խաղերով, գրում է Goal.com-ը:

12:44  ,  June 18, 2016
By defeating Turkey 3-0 at Friday’s Group D match in Euro 2016 football tournament which France is hosting, Spain have not conceded a goal in seven consecutive games in the final phase of the European Championship.
As a result, the reining European champions have broken their own record.
The last time when they had allowed a goal in the European Championship was back on  June 10, 2012, when they had played a 1-1 draw with Italy.
Also with the match against Turkey, Spain goalkeeper David de Gea broke a 50-year-old record set by legendary England shot-stopper Gordon Banks.
The Manchester United (England) goalkeeper made it five competitive clean sheets in a row since making his debut for Spain.
Banks had made his competitive debut for England in 1966 and had managed to keep a clean sheet in four games, reported Goal.com.