20:45  ,  5 ապրիլի, 2014
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը երրորդ տարին անընդմեջ հռչակվեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի չեմպիոն:
Ֆինլանդիայի Վանտաա քաղաքում շարունակվող Եվրոպայի առաջնության 98 կգ քաշային կարգում 22-ամյա Ալեքսանյանը պայքարից դուրս էր եւ անցկացրած 5 գոտեմարտերում ոչ մի միավոր չտվեց մրցակիցներին: Եզրափակիչում աշխարհի փոխչեմպիոնը 5:0 հաշվով վստահ հաղթանակ տարավ թուրք Չենկ Իլդեմի նկատմամբ: Առաջին մրցափուլում գյումրեցի ըմբիշը հաղթեց 2:0 հաշվով, իսկ երկրորդ մրցափուլում վաստակեց եւս 3 միավոր՝ տանելով վստահ հաղթանակ:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Ալեքսանյանը պայքարը սկսել էր 1/16 եզրափակիչից՝ պայքարից դուրս թողնելով ուկրաինացի (7:0), խորվաթ (8:0) գերմանացի (9:0) ու նորվեգացի (9:0) ըմբիշներին:
Ապրիլի 5-ին պայքարի մեջ մտած Հայաստանի մյուս 3 ներկայացուցիչները մեդալներ չէին նվաճել: 130 կգ քաշային Վաչիկ Եղիազարյանն առաջին փուլում պարտվել էր ռուս Վասիլի Պարշինին, իսկ 66 կգ քաշային Արամ Ջուլֆալակյանն մեկնարկային գոտեմարտում հաղթել էր թուրք Յուքսել Աթաքանին, սակայն 1/8 եզրափակիչում պարտվել էր սլովակ Իշթվան Լեւային: 59 կգ քաշային Կարեն Ասլանյանը 1/8 եզրափակիչում պարտվել էր բուլղարացի Ալեքսանդր Կոստանդինովին, ով դուրս էր եկել եզրափակիչ, իսկ հայ ըմբիշը հնարավորություն էր ստացել պայքարել բրոնզե մեդալի համար: Առաջին սփոփիչ գոտեմարտում Կարեն Ասլանյանը պարտվել էր ֆին Յանի Հաապամակիին՝ լքելով պայքարը: Հայ ըմբիշն առջեւում էր 6։2 հաշվով, սակայն մրցավարները երեք նկատողություն տվեցին նրան՝ ժամանակից շուտ դադարեցնելով գոտեմարտը։ Այդ մենամարտից հետո հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել էր մրցավարների բացահայտ կողմնակալության մասին:
Այս հաղթանակով Արթուր Ալեքսանյանը շնորհավորեց օլիմպիական չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանին, ով ապրիլի 5-ին նշում է ծննդյան 50-րդ տարեդարձը:

20:45  ,  5 апреля, 2014
Бронзовый призер Олимпийских Игр Артур Алексанян третий год подряд становится чемпионом Европы по греко-римской борьбе.
На продолжающемся в финском городе Вантаа чемпионате Европы в весовой категории до 98 кг 22-летний Алексанян был вне конкуренции и во всех пяти поединках не отдал сопернику ни одного очка. В финале вице-чемпион мира со счетом 5:0 уверенно победил турка Ченка Илдема.
Напомним, что Артур Алексанян начал борьбу с 1/16 финала, вытеснив из дальнейшей борьбы украинца (7:0), хорвата (8:0), немца (9:0) и норвежца (9:0).
Подключившиеся к борьбе 5-го апреля остальные 3 представителя Армении медалей не завоевали. Вачик Егиазарян (130 кг) в первом туре проиграл россиянину Василию Паршину, а Арам Джулфалакян (66 кг) в стартовом поединке победил турка Юксела Атакана, однако в 1/8 финала проиграл словаку Иствану Лева. Карен Асланян (59 кг) в 1/8 финала проиграл болгарину Александру Костандинову, который вышел в финал, а армянский спортсмен получил возможность бороться за бронзовую медаль. В первом поединке Асланян проиграл финну Яни Хаапамаки и покинул дальнейшую борьбу. Армянский борец был впереди со счетом 6:2, однако судьи сделали три предупреждения армянину, преждевременно остановив поединок. После этого поединка главный тренер сборной Армении Левон Джулфалакян в беседе с корреспондентом NEWS.am Sport отметил об очевидной предвзятости судейского состава.
Эту победу Артур Алексанян посвятил Олимпийскому чемпиону Левону Джулфалакяну, которому 5-го апреля исполнилось 50 лет.