Մարտի 10-ին Բելգրադում կմեկնարկի հունահռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունը: Մրցաշարը օլիմպիական վարկանիշային չէ: Հայաստանի հավաքականի առաջատարներից Եվրոպայի չեմպիոն եւ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Ռոման Ամոյանը, որը դեռ օլիմպիական ուղեգիր չունի նույնպես դուրս կգա Բելգրադի գորգ: Օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերից առաջ նա հնարավորություն կունենա մեկ անգամ էլ տեսնել 55 կգ քաշային կարգում իր մրցակիցներին:
NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռոման Ամոյանը ասել է, որ Եվրոպայի առաջնությունում ուժերի գերլարումով հանդես չի գա:
«Եվրոպայի առաջնությունը իմ համար կոնկրետ միշ էլ շատ բարձր պատասխանատվություն է: Իհարկե պետք է ձգտեմ ինչքան հնարավոր է լավ հանդես գալ: Մյուս կողմից էլ ես այս մրցաշարը դիտում եմ նաեւ որպես նախապատրաստկան փուլ: Ինձ համար ամենակարեւորը օլիմպիական վարկանիշ վաստակելն է: Համեմատության համար ասեմ, որ ես, այսպես ասած, ուժերի գերլարումով միգուցե հանդես չգամ: Ավելի կարեւոր է մարզավիճակը աստիճանաբար բարելավել, որպեսզի նախ կարողանամ հաղթանակի հասնել վարկանիշային մրցաշարերից մեկում, ապա մարզավիճակը հասցնելով ամենալավ աստիճանին` հանդես գամ օլիմպիական խաղերում»,- ասաց Ամոյանը:
Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն Արմեն Նազարյանի վերադարձը մեծ սպորտ Ռոման Ամոյանի համար եղել է անակնկալ եւ ուրախության առիթ:
«Չեք պատկերացնում, թե ինչքան եմ ուրախացել: Իհարկե, Արմեն Նազարյանի վերադարձը նաեւ մեծ անակնկալ է բոլորի համար: Օլիմպիական խաղերում երկու անգամ ու աշխարհի առաջնություններում երեք անգամ ոսկե մեդալ նվաճած ըմբիշը մեծ հեղինակություն է վայելում ամբողջ աշխարհում, ու հիմա արդեն 66 կգ քաշային կարգում նա կարող է մարզական հերթական սխրանքը գործել: Ի սրտե ցանկանում եմ, որ Արմեն Նազարյանը կարողանա օլիմպիական վարկանիշ վաստակել եւ հաջողությամբ մասնակցել Օլիմպիական խաղերին»,- նշեց Ռոման Ամոյանը:
Հայաստանի հավաքականը Բելգրադում Լեւոն Ջուլֆալակյանի գլխավորությամբ հանդես կգա Ռոման Ամոյան (55 կգ), Արթուր Մկրտչյան (60 կգ), Արամ Ջուլֆալակյան (66 կգ), Արսեն Ջուլֆալակյան (74 կգ), Հրաչ Հովհաննիսյան (84 կգ), Արթուր Ալեքսանյան (96 կգ), Յուրի Պատրիկեեւ (120 կգ) կազմով:

10 марта в Белграде стартует первенство Европы по греко-римской борьбе. Турнир не является квалификационным для Олимпийских игр. Один из лидеров сборной – чемпион Европы и бронзовый призер Олимпийских игр Роман Амоян, еще не имеющий олимпийской путевки, - также выйдет на белградский ковер. Перед зачетными турнирами он сможет еще раз сойтись со своими соперниками в категории 55 кг.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Sport Роман Амоян заявил, что на чемпионате Европы не будет выступать с перенапряжением сил.
«Чемпионат Европы – всегда очень высокая ответственность для меня. Конечно, я должен стремиться выступать как можно лучше. С другой стороны, этот турнир я рассматриваю как подготовительный этап. Самое важное для меня – заработать олимпийский рейтинг. Может быть, я не буду выступать с перенапряжением сил. Важнее постепенно повышать спортивную форму, чтобы вначале добиться победы на одном из квалификационных турниров, после чего, доведя форму до высшей точки, выступить на Олимпийских играх»,- заявил Амоян.
Возвращение двукратного Олимпийского чемпиона Армена Назаряна в большой спорт для Романа Амояна стало радостной неожиданностью.
«Не представляете, как я обрадовался. Конечно, возвращение Армена Назаряна – большая неожиданность для всех. Борец, дважды завоевавший золото Олимпийских игр и трижды - чемпионатов мира, пользуется большим авторитетом во всем мире, и сейчас уже в категории 66 кг он может совершить очередной спортивный подвиг. От всего сердца желаю, чтобы Армен Назарян сумел заработать олимпийскую путевку и с успехом выступил в Лондоне», - отметил Роман Амоян.
Сборная Армении, руководимая Левоном Джулфалакяном, выступит в Белграде в следующем составе: Роман Амоян (55 кг), Артур Мкртчян (60 кг), Арам Джулфалакян (66 кг), Арсен Джулфалакян (74 кг), Грач Ованесян (84 кг), Артур Алексанян (96 кг), Юрий Патрикеев (120 кг).