16:31  ,  7 մայիսի, 2022
100 տարեկանում մահացել է աշխարհի ավագագույն շախմատային գրոսմայստերը՝ ռուսաստանցի Յուրի Ավերբախը, հաղորդում է Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիայի կայքը։
«Մայիսի 7-ին կյանքից հեռացավ աշխարհի ավագագույն գրոսմայստեր, տաղանդավոր տեսաբան, գրող, լրագրող Յուրի Լվովիչ Ավերբախը (1922-2022)։ Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիան ցավակցում է հանգուցյալի հարազատներին եւ ընկերներին»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
Յուրի Ավերբախը ծննդյան 100-ամյակը նշել էր փետրվարի 8-ին։
Ավերբախը եղել է ԽՍՀՄ շախմատի ֆեդերացիայի նախագահը, 1954-ին դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն, երկու անգամ ԽՍՀՄ հավաքականի հետ նվաճել է Եվրոպայի թիմային չեմպիոնի կոչումը։

16:31  ,  7 мая, 2022
В возрасте 100 лет умер старейший гроссмейстер мира россиянин Юрий Авербах, сообщает официальный сайт Федерации шахмат России.
«7 мая на 101-м году жизни скончался старейший гроссмейстер мира, выдающийся теоретик, писатель и журналист Юрий Львович Авербах (1922-2022). Федерация шахмат России выражает искренние соболезнования родным и близким покойного», - говорится в сообщении Федерации шахмат России.
Юрий Авербах отметил 100-летний юбилей 8-го февраля.
Авербах был председателем Шахматной федерации СССР, в 1954-м году стал чемпионом СССР, в составе сборной стал победителем командного чемпионата Европы.