20:33  ,  14 սեպտեմբերի, 2012
Շուկայական անվտանգության հարցերով պորտուգալական հանձնաժողովը հետաքննություն է սկսել բրազիլացի Հալկի եւ բելգիացի Ակսել Վիտսելի՝ ռուսական «Զենիթ» տեղափոխության հետ կապված: «Պորտուն» հայտարարել է, որ Հալկին վաճառել է 60 միլիոն եվրոյի դիմաց, սակայն ռուսական կողմը վստահեցնում է, որ ձեռք է բերել ֆուտբոլիստի տրասնֆերային իրավունքների 85 տոկոսը 40 միլիոն եվրոյի դիմաց:
Ակսել Վիտսելի տրանսֆերի հետ կապված հետաքննության առիթ է դարձել ֆուտբոլիստի տեղափոխության համար վճարման ձեւը: Հանձնաժողովը մտադիր է պարզել՝ արդյոք իրականությանը համապատասխանում է այն տեղեկությունը, ըստ որի «Զենիթը» վճարելու է 40 միլիոն եվրո տրանսֆերային գումարը երկու փուլով, հայտնում է Jornal de Negocios-ը:

20:33  ,  14 сентября, 2012
Португальская комиссия по вопросам рыночной безопасности начала расследование в отношении перехода бразильского нападающего «Порту» Халка и полузащитника «Бенфики» Акселя Витцеля в «Зенит». Дело в том, что «Порту» заявил о продаже Халка за 60 миллионов евро, однако российская сторона уверяет, что приобрела 85 процентов прав на футболиста за 40 миллионов, которые будет выплачены несколькими траншами.
Предметом расследования по трансферу Витселя стала форма оплаты перехода игрока. Комиссия намерена выяснить, соответствует ли действительности информация о том, что «Зенит» выплатит €40 млн двумя траншами. Оба клуба обязаны отчитаться перед комиссией, так как их акции находятся в обращении на Лиссабонской бирже, сообщает Jornal de Negocios.