17:04  ,  11 նոյեմբերի, 2014
Սերբ ֆուտբոլիստ Չեդոմիր Տոմչիչը համալրել է «Արարատի» կազմն ընթացիկ մրցաշրջանից առաջ եւ աստիճանաբար դարձել թիմի առանցքային խաղացողներից մեկը: 195 սմ հասակ ունեցող 27-ամյա ֆուտբոլիստն առանձնանում է իր գրագետ խաղով եւ «Արարատում» հասցրել է խաղալ երեք տարբեր դիրքերում: Ակումբի կայքը ներկայացնում է Չեդոյի հետ հարցազրույցը:
Չեդո, ինչո՞վ կարող ես բացատրել «Արարատի» անհաջող մրցելույթներն ընթացիկ առաջնությունում:
«Արարատը» լավ թիմ է: Սակայն, մրցաշրջանից առաջ նոր թիմ պետք է ձեւավորվեր: Իսկ մի քանի ամսում միանգամայն նոր թիմ հավաքագրելը շատ բարդ գործընթաց է: Նոր ֆուտբոլիստներ տարբեր երկրներից, նոր մարզիչներ: Այս հանգամանքներով է պայմանավորված այն փաստը, որ մենք ստաբիլ չենք խաղում եւ կրել ենք այսքան շատ պարտություններ: Սակայն, պետք է ասեմ, որ խաղից խաղ մենք բարելավում ենք համագործակցությունը, մինչեւ վերջ պայքարում ենք ամեն խաղում եւ հուսով եմ, որ շատ շուտով կսկսենք հաղթանակներ տանել: Եթե ձմեռային ընդմիջման ընթացքում մեր թիմի կազմը համալրեն մի քանի փորձառու ֆուտբոլիստներ, կկարողանանք պայքարել բարձր տեղերի համար:
Նախորդ հանդիպումներում «Արարատը» շատ գոլեր է խփում, բայց միեւնույն ժամանակ ավելի շատ գնդակներ է ընդունում սեփական դարպասը:
Ամեն խաղում փոփոխություններ են լինում թիմի մարտավարության եւ ֆուտբոլիստների դասավորվածության մեջ: Կարելի է ասել, որ մենք օպտիմալ տարբերակի որոնումների մեջ ենք: «Արարատն» ունի փորձառու մարզիչ եւ վստահ եմ, որ նա կգտնի այդ տարբերակը, մենք էլ կաշխատենք ուրախացնել թիմի երկրպագուներին:
«Փյունիկի» հետ խաղում կարծես որոշ չափով կարգավորվել էր խաղը պաշտպանությունում:
Մենք ավելի շատ էինք ուշադրություն դարձնում պաշտպանությանը եւ գործում էինք հակագրոհների մարտավարությամբ: 0:1 հաշվի ժամանակ նետվեցինք առաջ խաղը փրկելու նպատակով, սակայն փոխարենը երկու ոչ պարտադիր գոլ բաց թողեցինք ավելացված ժամանակում:
«Արարատում» հասցրել ես խաղալ կենտրոնական պաշտպանի, հենակետային կիսապաշտպանի եւ նույնիսկ հարձակվողի դիրքում: Ո՞ր խաղային դիրքն է քեզ ավելի հոգեհարազատ:
Նախկինում ես հիմնականում խաղացել եմ հենակետային կիսապաշտպանի դիրքում, սակայն «Արարատում» բավականին հաջող է ստացվում նաեւ կենտրոնական պաշտպանի դիրքում գործելը: Ինչ վերաբերում է հարձակման գծում խաղալուն, ապա դա բխում էր թիմի շահերից: Պատրաստ եմ խաղալ նույնիսկ դարպասապահի դիրքում, եթե դրանով օգուտ կտամ «Արարատին»:
Կարո՞ղ ես համեմատել Սերբիայի եւ Հայաստանի առաջնությունների խաղամակարդակները:
Սերբիայում ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում ֆիզիկական եւ տակտիկական պատրաստվածությանը, իսկ Հայաստանում շեշտը դրվում է տեխնիկական պատրաստվածությանը: Պետք է նշեմ, որ հաճելիորեն զարմացրեց Հայաստանի առաջնության խաղամակարդակը: Այստեղ բավականին լավ թիմեր եւ խաղացողներ կան:
Մոտ մեկ ամիս առաջ Երեւանում ներկա ես գտնվել ՀայաստանՍերբիա հանդիպմանը: Ի՞նչ տպավորորթյուններ ստացար այդ խաղից:
Շատ լավ խաղ ստացվեց: Հայաստանի հավաքականը թողեց հիանալի տպավորություն: Չնայած նրան, որ բացակայում էին ձեր թիմի մի քանի առանցքային ֆուտբոլիստներ, Հայաստանի հավաքականն իսկական թիմի պես գործեց, բոլոր ֆուտբոլիստները խաղում էին 200 տոկոս նվիրվածությամբ: Միգուցե, Սերբիայի կազմն ավելի զորեղ էր, սակայն խաղադաշտում դա չերեւաց:
Գիտեմ, որ Սերբիայի հավաքականի խաղացողներից ոմանց հետ նախկինում խաղացել ես: Արդյո՞ք հանդիպեցիր նրանց:
Անգլիական «Սաութհեմփթոնի» կիսապաշտպան Դուշան Տադիչի եւ իտալական «Ուդինեզեի» դարպասապահ Ժելկո Բրկիչի հետ ժամանականին հանդես ենք եկել «Վոյվոդինայի» կազմում: Հանդիպեցինք խաղից առաջ: Շատ հաճելի էր տեսնել նրանց Երեւանում:
Իսկ դու երբեւէ հրավիրվե՞լ ես Սերբիայի պատանեկան կամ երիտասարդական հավաքականներ:
Այո, ժամանակին խաղացել եմ Սերբիայի Մ-18 պատանեկան հավաքականում:
Քո կենսագրության մեջ կա եւս մեկ հետաքրքիր փաստ: Դու ուսում ես ստացել եւ միեւնույն ժամանակ խաղացել ես ԱՄՆ-ում:
Ես սովորում էի Հարթֆորդի համալսարանում` տնտեսագիտության եւ ֆինանսների ֆակուլտետում: Սերբիայում հնարավոր չէր համատեղել ֆուտբոլը  ուսումը ու քանի որ ես ուզում էի բարձրագույն կրթություն ստանալ, միեւնույն ժամանակ շարունակել ֆուտբոլիստի կարիերան, ընտրեցի այս տարբերակը: Խաղում էի «Հարթֆորդ Հոքս» թիմում: Պետք է ասեմ, որ ֆուտբոլային մրցաշարը բավականին բարձր մակարդակ ուներ: Այնտեղ խաղում էին բազմաթիվ արտասահմանցի ֆուտբոլիստներ` Անգլիայից, Աֆրիկայից, Ճամայկայից, որոնք նախկինում հանդես էին եկել կամ շարունակում էին խաղալ իրենց երկրների ազգային կամ երիտասարդական հավաքականներում: ԱՄՆ-ում անցկացրած տարիներն անգնահատելի փորձ էին ինձ համար:
Ինչպե՞ս ես քեզ զգում Երեւանում եւ որտե՞ղ ես անցկացնում ազատ ժամանակդ:
Ինձ շատ է դուր գալիս Երեւանը, որն ինձ հիշեցնում է իմ հարազատ քաղաքը` Նովի Սադը: Միակ բացասական բանը, թերեւս այն է, որ այստեղ չափազանց արագ են երթեւեկում (ժպտում է): Ազատ ժամանակն անցկացնում եմ «Արարատում» հանդես եկող սերբ խաղընկերներիս հետ: Քայլում ենք, սրճարաններ հաճախում, լավ ժամանակ ենք անցկացնում Կասկադում:

17:04  ,  11 ноября, 2014
Сербский футболист Чедомир Томчич пополнил состав ереванского «Арарата» перед началом текущего сезона и постепенно стал одним из ключевых футболистов команды. 27-летний игрок с ростом 195 см выделяется своей грамотной игрой и успел сыграть на трех разных позициях. Представляем вашему вниманию интервью Томчича официальному сайту клуба.
«НАХОДИМСЯ В ПОИСКАХ ОПТИМАЛЬНОГО СОЧЕТАНИЯ»
Чедо, чем ты можешь объяснить неудачные выступления «Арарата» в текущем сезоне?
«Арарат» - хорошая команда. Однако, до начала чемпионата нужно было создать новую команду. А собрать новый коллектив за несколько месяцев – очень сложная задача. Новые футболисты из разных стран, новые тренеры – с этим во многом связаны наши нестабильные выступления и поражения. Однако, должен отметить, что с каждым матчем мы улучшаем взаимодействие на поле, боремся до конца, и я надеюсь, что совсем скоро мы начнем выигрывать. Если этой зимой состав команды пополнят несколько опытных футболистов, то мы обязательно поборемся за высокие места.
В последих матчах «Арарат» много забивает, однако в то же время еще больше пропускает.
В каждом матче происходят изменения в составе и тактике команды. Можно сказать, что мы находимся в поисках оптимального сочетания. У «Арарата» опытный наставник, и я уверен, что он найдет это сочетание, а мы в свою очередь постараемся порадовать наших болельщиков.
В матче с «Пюником» команда более внимательно действовала в обороне.
Мы больше уделили внимание обороне и играли на контратаках. При счете 0:1 попытались спасти игру, однако пропустили два необязательных гола в добавленное арбитром время.
УНИВЕРСАЛЬНЫЙ СЕРБ
В «Арарате» ты успел поиграть на позициях центрального защитника, опорного полузащитника и даже форварда. На какой игровой позиции ты чувствуешь себя лучше?
Раньше я в основном играл на позиции опорного полузащитника, однако в «Арарате» довольно удачно получается играть на позиции центрального защитника. Что касается игры в атаке, то это исходило из интересов команды. Готов сыграть и на позиции голкипера, если это принесет пользу «Арарату».
ОБ УРОВНЕ ЧЕМПИОНАТА АРМЕНИИ И МАТЧЕ АРМЕНИЯ СЕРБИЯ
Можешь провести параллели между чемпионатами Армении и Сербии?
В Сербии больше внимания уделяется физике и тактике, а в Армении упор делается на техническую подготовку. Должен отметить, что меня приятно удивил уровень чемпионата Армении. Здесь есть интересные команды и игроки.
Около месяца назад ты присутствовал на прошедшем в Ереване матче Армения Сербия. Что можешь сказать об этой игре?
Игра получилась очень интересной. Сборная Армении оставила великолепное впечатление. Несмотря на то, что в составе вашей команды отсутствовали несколько ключевых футболистов, сборная Армении сыграла как настоящая команда, все футболисты выложились на 200 процентов. Возможно, что в составе сборной Сербии играли футболисты более высокого уровня, однако это никак не сказалось на игре.
Знаю, что с некоторыми членами сборной Сербии вы ранее играли вместе.
С полузащитником английского «Саутгемптона» Душаном Тадичем и голкипером итальянского «Удинезе» Желко Бркичем мы в свое время играли в «Войводине». Встретились до матча. Было приятно видеть их в Ереване.
Приглашался ли ты в юношескую или молодежную сборные Сербии?
Да, в свое время выступал в составе юношеской сборной Сербии до 18-и лет.
США, УЧЕБА И ФУТБОЛ
В твоей биографии есть еще один интересный факт. Ты учился и в то же время играл в США.
Я учился в колледже Хартфорда, на факультете экономики и финансов. В Сербии было невозможно совмещать учебу и футбол, и поскольку я хотел получить высшее образование и в то же время продолжить карьеру футболиста, выбрал данный вариант. Играл в составе команды «Хартфорд Хокс». Отмечу, что футбольный турнир находился на довольно высоком уровне. Там играли футболисты из Англии, Африки, Ямайки, которые ранее выступали или продолжали играть в составе молодежных или национальных сборных своих стран. Годы, проведенные в США, стали бесценным опытом для меня.
ЕРЕВАН И НОВИ-САД
Как ты чувствуешь себя в Ереване и где ты проводишь свое свободное время?
Мне очень нравится Ереван, который напоминает мне мой родной город – Нови-Сад. Единственным минусом является то, что здесь ездят чересчур быстро (улыбается). Свободное время провожу со своими сербскими одноклубниками. Гуляем, посещаем кафе, проводим хорошее время на Каскаде.