22:55  ,  27 մայիսի, 2014
Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը մայիսի 27-ին առաջին խաղն անցկացրեց շվեյցարացի Բեռնար Շալանդի գլխավորությամբ՝ 4:3 հաշվով հաղթելով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների թիմին:
Շվեյցարիայի Ժնեւ քաղաքի «Ֆոնտենետ» ստադիոնում կայացած խաղում դուբլի հաղինակ դարձավ Դորտմունդի «Բորուսիայի» խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանը, իսկ Երեւանի «Բանանցի» կիսապաշտպան Ռումյան Հովսեփյանը եւ չեխական «Պրիբրամի» պաշտպան Լեւոն Հայրապետյանը բացեցին իրենց գոլերի հաշիվն ազգային թիմում: Հովսեփյանը առաջին խաղն անցկացրեց Հայաստանի հավաքականի կազմում, իսկ Մոսկվայի «Սպարտակի» հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը կատարեց 3 գոլային փոխանցում:
Հանդիպումն ավելի լավ սկսեցին ասիացիները, սակայն Հայաստանի թիմն աստիճանաբար հավասարեցրեց խաղը: Արդեն առաջին րոպեին ԱՄԷ-ի թիմն ունեցավ 100 տոկոսանոց գոլային պահ, բայց Երեւանի «Միկայի» դարպասապահ Գեւորգ Կասպարովը փրկեց հայկական թիմին: Առաջին խաղակեսում կարելի էր հիշել նաեւ Հենրիխ Մխիթարյանի եւ Արաս Օզբիլիսի վտանգավոր հարվածները, որոնք մի փոքր շեղ էին: Խաղի հաշիվը 37-րդ րոպեին բացեց Լեւոն Հայրապետյանը, սակայն Բեռնար Շալանդի թիմի ուրախությունը երկար չտեւեց: 3 րոպե անց Իսմաիլ Ահմեդը հավասարեցրեց հաշիվը, իսկ 42-րդ րոպեին Հենրիխ Մխիթարյանը դարձյալ առաջ մղեց Հայաստանի թիմին:
Ընդմիջումից հետո Հայաստանի հավաքականն ավելի ակտիվ էր, բայց 53-րդ րոպեին բաց թողեց երկրորդ գոլը: Շալանդի թիմի ակտիվությունն իր արդյունքը տվեց 67-րդ րոպեին, երբ Հենրիխ Մխիթարյանը դարձավ դուբլի հեղինակ՝ դարձյալ առաջ մղելով հայկական թիմին: 3 գոլային փոխանցման հեղինակ դարձած Յուրա Մովսիսյանին 70-րդ րոպեին փոխարինեց Պերուական «Ալյանսայի» հարձակվող Մաուրո Գեւգեոզյանը, ով նորամուտը նշեց ազգային թիմում: Այդ փոխարինումից ընդամենը մեկ րոպե անց աչքի ընկավ նաեւ Ռումյան Հովսեփյանը, ում գոլին ասիացիները վերջնամասում պատասխանեցին Մոհամեդ Սալեմի դիպուկ հարվածով: ԱՄԷ-ի թիմը չկարողացավ անել ավելին, քանի որ Հայաստանը հավաքականը շատ գրագետ անցկացրեց խաղի վերջնամասը՝ Բեռնար Շալանդին պարգեւելով հաղթական նորամուտ:
Հայաստանի հավաքականի հաջորդ խաղը կկայանա մայիսի 31-ին: Այդ օրը Շալանդի թիմն ընկերական հանդիպում կանցկացնի աշխարհի առաջնության ուղեգիր նվաճած ալժիրցիների հետ, իսկ հունիսի 6-ին Մայնցում կմրցի Գերմանիայի հավաքականի հետ:
Ընկերական խաղ
ՀայաստանԱՄԷ՝ 4:3
Լեւոն Հայրապետյան, 37, Հենրիխ Մխիթարյան, 42, 67, Ռումյան Հոսվեփյան, 71 – Իսմաիլ Ահմեդ, 40, Ալի Մակխուտ, 53, Մոհամեդ Սալեմ, 85
Հայաստան. Գեւորգ Կասպարով, Հովհաննես Համբարձումյան (Տարոն Ոսկանյան, 50), Վարազդատ Հարոյան, Հրայր Մկոյան, Լեւոն Հայրապետյան, Կառլեն Մկրտչյան, Ռումյան Հովսեփյան (Ալեքս, 88), Արաս Օզբիլիս (Նորայր Ասլանյան, 84), Հենրիխ Մխիթարյան, Գեւորգ Ղազարյան (Արթուր Սարկիսով, 90), Յուրա Մովսիսյան (Մաուրո Գեւգեոզյան, 70):

22:55  ,  27 мая, 2014
27-го мая национальная сборная Армении провела первый матч под руководством швейцарца Бернара Шалланда и выиграла у сборной ОАЭ со счетом 4:3.
В прошедшем на стадионе «Фонтенет» в Женеве товарищеском матче дубль оформил полузащитник дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян, по одному голу забили защитник чешского «Прибрама» Левон Айрапетян и полузащитник ереванского «Бананца» Румян Овсепян, для которых эти мячи стали первыми в составе национальной сборной. Овсепян провел свой первый матч в составе сборной Армении.
В начале первого тайма соперники обменялись опасными моментами. В первом эпизоде Геворг Каспаров спас сборную Армении. Запомнились удар Геворга Казаряна в штангу после передачи Юры Мовсисяна, а также опасный удар Араса Озбилиза и удар Генриха Мхитаряна со штрафного, после которого мяч чуть-чуть разминулся со штангой.
На 37-й минуте счет в матче открыл Левон Айрапетян, однако уже через 3 минуты соперник сравнял счет. На 42-й минуте Генрих Мхитарян вновь вывел сборную Армении вперед. В обоих случаях партнерам ассистировал Юра Мовсисян.
Сборная Армении активно начала второй тайм, однако пропустила второй гол на 53-й минуте. На 67-й минуте Генрих Мхитарян вновь вывел армянскую команду вперед, оформив дубль. Вновь голевой передачей отметился Юра Мовсисян. На 70-й минуте ставшего автором трех голевых передач Юру Мовсисяна заменил форвард перуанской «Альянсы» Мауро Гевгеозян, который дебютировал в составе национальной команды. Впоследствии команды обменялись голами – сперва Румян Овсепян, который провел свой первый матч в составе сборной Армении, забил свой первый гол в составе команды, а затем соперник во второй раз отличился в результате розыгрыша углового.
Как итог, сборная Армении выиграла в первом для Бернара Шалланда матче со счетом 4:3. Следующий матч подопечные Шалланда проведут 31-го мая. В этот день национальная команда Армении сыграет с завоевавшими путевку на чемпионат мира алжирцами, а 6-го июня сыграет со сборной Германии.
Армения ОАЭ 4:3
Левон Айрапетян, 37, Генрих Мхитарян, 42, 67, Румян Овсепян, 71 – Исмаил Ахмед, 40, Али Макхут, 53, Мохаммед Салем, 87
Армения: Геворг Каспаров, Оганес Амбарцумян (Тарон Восканян, 50), Вараздат Ароян, Грайр Мкоян, Левон Айрапетян, Карлен Мкртчян, Румян Овсепян (Алекс, 88), Арас Озбилиз (Норайр Асланян, 84), Геворг Казарян (Артур Саркисов, 90), Генрих Мхитарян, Юра Мовсисян (Мауро Гевгеозян, 70).