00:05  ,  11 հունիսի, 2013
«Մորտեն Օլսենը, երբ իմացել էր աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի վիճակահանության արդյունքները, ասել էր, որ Հայաստանի հավաքականից պետք է շատ զգուշանալ: Հայերի թիմը սեւ նժույգ է՝ մարմանդ գետ: Այսօր հիասթափված ենք Հայաստանի ցույց տված արդյունքներից: Սպասում էինք ավելիին»,- Կոպենհագենում պատմեց դանիացի լրագրողներից մեկը:
Դանիայում ոչ բոլորը գիտեն Հայաստանի մասին: Երիտասարդներից մեկը պատմեց, որ Հայաստանի մասին լսել է ֆուտբոլի շնորհիվ, քանի որ անցյալ ընտրական շրջափուլում հայերը շատ լավ են խաղացել, դարձել են սենսացիաի հեղինակ:
Դանիա - Հայաստան խաղի հանդեպ հետաքրքրությունը Կոպենհագենում այդքան էլ մեծ չէ: Կարելի է ասել հետաքրքրություն ընդհանրապես չկա: Ստադիոն գալու են միայն նվիրյալ երկրպագուները: Պատճառները երկուսն են. առաջին՝ Հայաստանի հավաքականը հետաքրքիր չէ դանիացի ֆուտբոլասերների համար, երկրորդ՝ երկրպագուներն այդքան էլ գոհ չեն սեփական ազգային հավաքականի ցույց տված արդյունքերից: Թեեւ երբ այստեղ խաղում էին Նորվեգիայի եւ Չեխիայի հավաքականները, ինչպես նաեւ «Կոպենհագեն» թիմը, որը հաջորդ տարի հանդես է գալու Չեմպիոնների լիգայում, մարզադաշտը լեփ լեցուն է եղել:
Դանիան, որը սկզբում համարվում էր խմբի ֆավորիտներից մեկը այս պահին ընթանում է չորրորդ տեղում: Օլսենն իր թիմին կարգադրել է երկուական հաղթանակ տանել Հայաստանի եւ Մալթայի նկատմամբ եւ ոչ ոքի խաղալ Իտալիայի հետ: Թեեւ Դանիան պահպանում է B խմբից դուրս գալու հնարավորություններ, սակայն հետաքրքրությունն ազգային հավաքականի նկատմամբ այս պահին այդքան էլ մեծ չէ:
Ընդհանրապես դանիացի երկրպագուները համարվում են աշխարհի ամենախաղաղասեր երկրպագուները: Ստադիոնում կռիվներ այստեղ գրեթե չեն լինում: Երկրպագուները իրենց հույզերը շատ զուսպ են արտահայտում: Ընդհանրապես դանիցները շատ հանգիստ ազգ են:
Խաղից մեկ օր առաջ «Պարկեն» ստադիոնի 40 հազար տոմսերից վաճառվել է ընդամենը 12 հազարը: Սպասվում է, որ խաղին ներկա կլինի 15 հազար երկրպագու:
Մեծ ակտիվություն է ցուցաբերում տեղի հայկական համայնքն ու Դանիայում Հայաստանի դեսպանատունը, որն էլ փորձում է համակարգել եւ կազմակերպել հայ երկրպագուների այցը հանդիպմանը: Նախնական տվյալներով, մոտ 200 հայ երկրպագու ներկա կլինի վաղվա խաղին: Դանիայի հյուսիսում բնակվող հայերը՝ մոտ 20երկրպագու, ավտուբուս են վարձել, որպեսզի գան հասնեն Կոպենհագեն:
Ասում են՝ մինչեւ Մալթայի հետ խաղը հետաքրքրությունը Դանիա - Հայաստան հանդիպման նկատմամբ ավելի մեծ էր: Շատ երկրպագուներ էին ցանկություն հայտնել ներկա գտնվել այս խաղին: Երեւանում գրանցված պարտույթյունից հետո նրանց թիվը կրճատվել է, բայց բոլոր այն երկրպագուները, ովքեր գալու են խաղին, լցված են լավատեսությամբ եւ հավատում են, որ Հայաստանը կարող է վերականգնել հեղինակությունը: Հաճելի է տեսնել, որ հատուկ այս խաղի համար Դանիա են ժանանել հայեր Մեծ Բրիտանիայից: Երկրպագուներ կան նաեւ Շվեդիայից եւ Հյուսիսային Եվրոպայի այլ երկրներից:
Ուրախացնում է նաեւ այն, որ Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստների դեմքին չի երեւում տխրություն:
Նախախաղային մամուլի ասուլիսում Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Միանսյանն ասաց, որ թիմը մոռացել է անցյալը եւ մտածում է միայն առաջիկա խաղի մասին:
Դեռեւս չորս օր առաջ Դանիա - Հայաստան խաղը մեծ նշանակություն ուներ: Հայաստանի հավաքականը պահպանում էր խմբից դուրս գալու հնարավարություն: Այժմ պարզապես պետք է լավ հանդես գալ եւ ձգտել հաղթանակի:
Կոպենհագենը բարի աուրայով քաղաք է: Այստեղ ամեն ինչ հեքիաթ է հիշեցնում: Գուցե, վաղը Հայաստանի ազգային հավաքականի համար նույնպես հեքիաթ լինի...
Վերա Մարտիրոսյան՝ Կոպենհագենից
Դանիա - Հայաստան հանդիպումը տեղի կունենա հունիսի 11-ին, Երեւանի ժամանակով 22:15-ին: NEWS.am Sport-ը լուսաբանումն իրականացնում է Կոպենհագենից «Վիվառո» բուքմեյքերական ընկերության աջակցությամբ:

00:05  ,  June 11, 2013
COPENHAGEN. – Arfter learning the results of the 2014 World Cup draw Denmark manager Morten Olsen said that one should beware the Armenian national team, as Armenians are dark horse. Today, we are disappointed at Armenia’s results, one of the Danish journalists said.
In Denmark, not everyone knows about Armenia. One young man said that he had learned about Armenia thanks to football and successful game during the last qualifying round.
Interest in the Denmark vs. Armenia match in Copenhagen is not too high. We can say that there is no interest at all. Only true fans will come to the stadium. First of all the Armenian national is not interesting for Danish football fans, and, secondly, the fans are unhappy with the result of their team. However, during the matches against Norway and the Czech Republic, as well as the local team Copenhagen, the stadium was full capacity.
Denmark, which originally was considered one of the favorites of Group B, is currently ranked the fourth place. Olsen set a task for his team to get victory over Armenia and Malta, as well as a draw with Italy. Although Denmark has chances to qualify, however, interest in the national team is not too high.
Denmark fans are considered the most peace-loving fans in the world. The day before the match 12 thousand out of 40 thousand tickets have been sold. It is expected that the game will be attended by some 15,000 spectators.
Local Armenian community and the Armenian Embassy in Denmark are actively trying to organize and coordinate the presence of Armenian fans at the match. According to preliminary data, the match will be attended by around 200 Armenian fans. About 20 of them living in the north of the country hired a bus to come to Copenhagen.
Prior to the match against Malta, interest in Denmark vs. Armenia qualifier was much higher. After the defeat in Yerevan match, much has changed, but those fans who will attend the match, are full of optimism. It was nice to see that Armenians from the UK come to Copenhagen to support their team. There are also fans from Sweden and Northern Europe.
At the pre-match press conference, manager Vardan Minasyan said that the team had forgotten about the previous failures and thinks only about the upcoming match.
Another four days ago, Denmark vs. Armenia was important. The Armenian team had chances, now it just needs to play well and try to win.
Copenhagen is a city with a good aura. Everything here is like a fairy tale. Maybe tomorrow would be a fairy tale for the Armenian team...
Тhe 2014 World Cup qualifier Group B match between Armenia and Denmark will be played on Tuesday, and the official kickoff is at 10:15pm, Armenia time. NEWS.am Sport, in assistance with the Vivaro bookmaking agency, is covering the event from Copenhagen.