12:10  ,  26 մարտի, 2012
Ֆուտբոլի Ռուսաստանի առաջնության 36-րդ տուրում Մոսկվայի «Սպարտակը» 3:1 հաշվով հաղթեց «Դինամոյին»: «Սպարտակի» հարձակվող Էմանուել Էմենիկեն հայտարարել է, որ դինամոյական երկրպագուները ռասիստական դրսեւորումներ են թույլ տվել իր նկատմամբ եւ այդ պատճառով է խփած գոլից հետ միջնամատ ցույց տվել նրանց:
«Ես նրանց միջնամատ ցույց տվեցի, քանի որ ամբողջ հանդիպման ընթացքում դինամոյական երկրպագուները սադրում էին ինձ ամենաայլանդակ ձեւով: Երբեք կյանքում այդպիսի իրավիճակում չէի հայտնվել եւ չէի հանդիպել մարդկային արժանապատվության նման վիրավորանքի: Առաջին անգամ են ինձ խաղադաշտում երկպագուները խփում ձնագնդիով եւ ամեն անգամ երբ գնդակը հայտնվում էր ինձ մոտ, սկսում էին ոռնալ: Զարմանալի չէ, որ Սամբայի նյարդերը չեն դիմացել եւ նա բանանը հետ է նետել տրիբունա: Ես նույնպես չտիրապետեցի հույզերիս, ինչի համար զղջում եմ», - Էմենիկեի խոսքը մեջբերում է մոսկովյան ակումբի կայքը:

12:10  ,  26 марта, 2012
В матче 36-го тура чемпионата России московский «Спартак» 25 марта со счетом 3:1 переиграл «Динамо». Нападающий московского «Спартака» Эммануэль Эменике, забивший первый мяч в игре, после матча с «Динамо» заявил, что был недоволен поведением болельщиков «Динамо».
«Я показал им средний палец, потому что на протяжении всего матча динамовские болельщики провоцировали вас самым вопиющим образом. Никогда в жизни не оказывался в подобной ситуации на футбольном поле и не сталкивался с такого рода оскорблениями человеческого достоинства.
Да, снежки бросали во всех игроков. Не знаю, как в других, а в меня впервые. Так же, как впервые столкнулся со столь неприкрытым проявлением расизма в свой адрес. Болельщики «Динамо» постоянно ухали, как только ко мне попадал мяч или я оказывался рядом с ними. И теперь я отлично понимаю, какие чувства испытывали Роберто Карлос и Кристофер Самба, когда в них с трибуны летели бананы.
Стоит ли удивляться, что у Самба не выдержали нервы, и он бросил банан обратно на трибуну в сторону обидчика? Вот и я не совладал с эмоциями, о чем искренне сожалею», - приводит слова Эминике официальный сайт московского клуба.