14:37  ,  6 դեկտեմբերի, 2023
Խառը մենամարտերի (MMA) թեթեւ քաշային կարգում UFC դասակարգման չորրորդ համար Արման Ծառուկյանը նշել է, որ ներկայացնում է Հայաստանը, թեեւ ռուսաստանցի է։ Այժմ նա բնակվում է ԱՄՆ-ում։
«Ես սիրում եմ Ռուսաստանը։ Ամբողջ կյանքս ապրել եմ այնտեղ։ Բայց ես ասում եմ՝ ռուսաստանցի մարտիկ եմ, որը ներկայացնում է Հայաստանը։
Ինձ մոտիվացնում է տրիբունաներում հայերի տեսնելը, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դրոշներ տեսնելը։ Այդպիսի պահերին ես գիտեմ, որ ինձ ոչ ոք չի հաղթի։ Ես կհաղթեմ կամ կմահանամ»,- ասել է Արման Ծառուկյանը MMAFightingonSBN-ի յութուբյան եթերում։

14:37  ,  December 6, 2023
Arman Tsarukyan, who is No. 4 in the mixed martial arts (MMA) lightweight division of the Ultimate Fighting Championship (UFC) rankings, said that he represents Armenia, even though he is from Russia.
Now he lives in the US.
Tsarukyan said on the MMAFightingonSBN's YouTube channel he loves Russia, he lived there all his life, but he say that he is a fighter from Russia representing Armenia.
The fighter added that he is motivated by seeing Armenians in the stands, seeing the flags of Armenia and Russia, and in such moments, he knows that no one will defeat him; he will win or he will “die.”