Լոնդոն-2012. 14-րդ օրվա տիտղոսակիրները

02:31   11 օգոստոսի, 2012

Օգոստոսի 10, 30-րդ Օլիմպիական խաղերի 14-րդ օրը 17 ոսկե մեդալներից երեքը նվաճեց Ռուսաստանը, երկուսը` ԱՄՆ-ն, մեկական` Ավստրալիան, Նոր Զելանդիան, Թունիսը, Լատվիան, Կոլումբիան, Եթովպիան, Թուրքիան, Բահամյան կղզիները, Հոլանդիան, Ֆրանսիան, Հարավային Կորեան եւ Արգենտինան:

30-րդ Օլիմպիական խաղեր

14-րդ օր 

Թաեքվոնդո 

Տղամարդիկ, 80 կգ քաշային կարգ

1. Սեբաստիան Էդուարդո Կրիսմանիչ (Արգենտինա)

2. Նիկոլաս Գարսիա Էմե (Իսպանիա)

3. Լատալո Մուհամադ (Մեծ Բրիտանիա)

3. Մաուրո Սարմիենտո (Իտալիա)

Թաեքվոնդո

Կանայք, 67 կգ քաշային կարգ

1. Հվան Կյուն-Սոն (Հարավային Կորեա)

2. Նուր Թաթար (Թուրքիա)

3. Պեյջ Մաքֆերսոն (ԱՄՆ)

3. Հելենա Ֆրոմ (Գերմանիա)

Աթլետիկա, ձողացատկ

Տղամարդիկ

1. Ռենո Լավիենյե (Ֆրանսիա)` 5.97 մետր

2. Բյորն Օտտո (Գերմանիա)` 5.91

3. Ռաֆայել Հոլցդեպե  (Գերմանիա)` 5.91

Մականախաղ, կանայք

1. Հոլանդիա

2. Արգենտինա

3. Մեծ Բրիտանիա

Աթլետիկա

Տղամարդիկ, 4х400 մետր փոխանցումավազք

1. Բահամյան Կղզիներ - 2:56.72

2. ԱՄՆ - 2:57.05                 

3. Տրինիդադ եւ Տոբագո - 2:59.40

Աթլետիկա, 1500 մետր վազք

Կանայք

1. Ասլի Ջաքիր Ալփթեքին (Թուրքիա)` 4:10.23

2. Գամզե Բուլութ (Թուրքիա) ` 4:10.40 

3. Մարիամ Յուսուֆ Ջամալ (Բահրեյն)` 4:10.74

Աթլետիկա, կանայք

Մուրճի նետում

1. Տատյանա Լիսենկո (Ռուսաստան)` 78.18 մետր (օլիմպիական ռեկորդ)

2. Անիտա Վլոդարչիկ (Լեհաստան)` 77.60

3. Չժան Վենսյու (Չինաստան)` 76.34

Աթլետիկա, 4х100 մետր փոխանցումավազք

Կանայք

1. ԱՄՆ` 40.82 (աշխարհի ռեկորդ)

2. Ջամայկա` 41.41 

3. Ուկրաինա` 42.04

Աթլետիկա, 5000 մետր

Կանայք

1. Մեսերետ Դեֆար (Եթովպիա)` 15:04.25

2. Վիվիան Ջեփքեմոյ Չերույոտ (Քենիա)` 15:04.73

3. Տիրունեշ Դիբաբա (Եթովպիա)` 15:05.15

Ազատ ոճի ըմբշամարտ

Տղամարդիկ, 74 կգ քաշային կարգ

1. Ջորդան Էռնեստ Բարոուս (ԱՄՆ)

2. Սադեգ Սայեդ Գուդարզի (Իրան)

3. Սոսլան Տիգիեւ (Ուզբեկստան)

3. Դենիս Ցարգուշ (Ռուսաստան)

Ազատ ոճի ըմբշամարտ

Տղամարդիկ, 55 կգ

1. Ջեմալ Օտարսուլտանովը (Ռուսաստան)

2. Վլադիմիր Խինչեգաշվիլի (Վրաստան)

3. Կյոնգ Իլ Յոնգ (Հյուսիսային Կորեա)

4. Սինիջի Յումոտո (Ճապոնիա)

Հեծանվասպրոտ, BMX – լեռնային հեծանիվ
Տղամարդիկ


1. Մարիս Շտրոմբերգս (Լատվիա)՝ 37.576 
2. Սեմ Վիլոբի  (Ավստրալիա)՝ 37.929 
3. Կարլոս Մարիո Օքենդո Սաբալա (Կոլումբիա)՝ 38.251

Հեծանվասպորտ, BMX
Կանայք

1. Մարիաննա Պախոն (Կոլումբիա)՝ 37.706 
2. Սառա Ուոքեր (Նոր Զելանդիա)՝ 38.133 
3. Լաուրա Սմյուլդերս (Հոլանդիա)՝ 38.231

Գեղալող, թիմային

1. Ռուսաստան՝ 197.030 (98.100 + 98.930)
2. Չինաստան՝ 194.010 (97.000 + 97.010)
3. Իսպանիա՝ 193.120 (96.200 + 96.920)

Լող, 10 կմ
Տղամարդիկ

1.Ուսամա Մելուլի (Թունիս)՝ 1:49:55.1
2. Թոմաս Լուրց (Գերմանիա)՝ 1:49:58.5(+3.4)
3. Ռիչարդ Վայնբերգեր (Կանադա)՝ 1:50:00.3(+5.2)

Առագաստանավային սպորտ

Կանայք, «470»

1. Ջո Ալեքս / Օլիվյա Պոուրի (Նոր Զելանդիա)` 35     

2. Սասկիա Կլարկ / Հենան Միլս (Մեծ Բրիտանիա)` 51           

3. Լիզա Վերստերհոֆ / Լոբկե Բերկուտ (Հոլանդիա)` 64

Առագաստանավային սպորտ

Տղամարդիկ, «470»

1. Մեթյու Բելչեր / Մալկոլմ Պեյջ (Ավստրալիա)` 22

2. Լյուկ Պատենս / Ստյուարտ Բետխել  (Մեծ Բրիտանիա)` 30

3. Լուկաս Կալաբրեսե / Խուան դե լա Ֆուենտե (Արգենտինա)` 63



© 2022 NEWS.am - Sport

Սույն կայքում տեղ գտած լրատվական հրապարակումների հեղինակային իրավունքը պատկանում է բացառապես NEWS.am լրատվական-վերլուծական գործակալությանը։Սույն կայքի բոլոր լրատվական հրապարակումները անհատական օգտագործման համար են։ Տեղեկատվություն տարածող այլ միջոցներում սույն կայքի հրապարակումների (մասնակի կամ ամբողջական) վերահրապարկման համար անհրաժեշտ է NEWS.am լրատվական-վերլուծական գործակալության գրավոր թույլտվությունը։Խախտում թույլ տված անձինք կենթարկվեն պատասխանատվության օրենքով սահմանված կարգով։