15:04  ,  11 մայիսի, 2019
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան վստահեցրել է, որ Լոնդոնի «Արսենալի» եւ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչի մասնակցության հետ կապված խնդիրներ չի ունենա։
«Բաքվում անցկացվել են բազմաթիվ մրցումներ, որոնց մասնակցել են հայ մարզիկներ։ Սպորտը քաղաքականությունից դուրս է»,- Աբդուլաեւայի խոսքը մեջբերում է apnews-ը։
Մայիսի 10-ին ՈւԵՖԱ-ն եւս հայտարարել էր, որ Հենրիխ Մխիթարյանին ոչինչ չի սպառնում Ադրբեջանում Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչի ժամանակ։
Մխիթարյանը Արդբեջանի սահմանապահների «սեւ ցուցակում» է Արցախ բազմիցս այցելելու պատճառով։
«Մենք երաշխիքներ ենք պահանջել, որ Մխիթարյանը ոչ մի խնդիր չի ունենա։ Ադրբեջանի ֆուտբոլային ֆեդերացիաների ասոցիացիան հաստատել է, որ Մխիթարյանը Ադրբեջան մուտքի եւ Բաքվում կեցության հետ կապված ոչ մի խնդիր չի ունենա, կձեռնարկվեն անվտանգության համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները»,- նշվում է ՈւԵՖԱ-ի հայտարարությունում։

15:04  ,  May 11, 2019
Azerbaijan Ministry of Foreign Affairs (MFA) spokeswoman Leyla Abdullayeva assured that Armenia national football squad captain and Arsenal midfielder Henrikh Mkhitaryan can play in The Gunners’ UEFA Europa League final in Baku, the capital city of Azerbaijan, AP reported.
“Many major sports events have been hosted in Azerbaijan, and Armenian athletes have taken part in them,” Abdullayeva told The Associated Press. “Sports and politics are separate.”
As reported earlier, UEFA also had informed that Mkhitaryan faces no safety concerns in the Europa League final in Azerbaijan.
To note, the Armenia international is on the Azerbaijani border guards’ “blacklist” because of visiting Nagorno-Karabakh (Artsakh) numerous times.
UEFA informed that it had asked for guarantees that Mkhitaryan will have no problems, and the Association of Football Federations of Azerbaijan had confirmed that he will have no problems with respect to entry to the country and accommodation in capital city Baku, and that all necessary measures would be taken to ensure his safety.