20:39  ,  19 ապրիլի, 2019
Օգոստոսի 5-17-ը Հայաստանում և Արցախում տեղի կունենան 7-րդ ամառային Համահայկական խաղերը: Այս տարի կնշվի խաղերի 20-ամյակը: Բացման հանդիսավոր արարողությունը և մրցումային 3 օրերը կանցկացվեն Ստեփանակերտում, իսկ մրցումային հաջորդ օրերը՝ օգոստոսի 9-17-ը՝ Երևանում: Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 6-ին Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 17-ին, Երևանում՝ Ազատության հրապարակում։
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությունը Արցախում է: Ստեղծագործական խումբը տեղում է ճշտում անելիքները: Իշխան Զաքարյանի խոսքով՝ ամառային խաղերը կանցնեն բարձ մակարդակով: Դրանք Արցախում անցկացնելու առաջարկը կոմիտեն ընդունել է միաձայն:
«Արցախում անցկացնելն ունի նաև այն նշանակությունը, որ համահայկական խաղերի նշանաբանը՝ «Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք» եռամիասնությամբ, սպորտի միջոցով միասնականությամբ, համերաշխությամբ սիրո գաղափարների տարածումն է, թևածումը ամբողջ համայն հայության շրջանում»,- ասել է Կոմիտեի նախագահը, փոխանցում է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
Համահայկական ամառային խաղերին կմասնակցեն սփյուռքի ավելի քան 35 քաղաքների ներկայացուցիչներ: 17 մարզաձևից 12-ի մրցումները նախատեսում են անցկացնել Արցախում: Մինչ այդ կկահավորեն դահլիճներն ու մարզահրապարակները:
Համահայկական 7-րդ ամառային խաղերի կազմակերպիչները Ստեփանակերտում հանդիպել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի հետ: Առաջին աշխատանքային խորհրդակցությանը մասնակցել են ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներն ու շահագրգիռ մարմինների պատասխանատուները:

20:39  ,  April 19, 2019
From August 5 to 17, Armenia and Artsakh will host the 7th Pan-Armenian Summer Games. This year marks the 20th anniversary of the Games. The solemn opening ceremony and 3 days will be hosted in Stepanakert, and the following days (August 9-17) will be hosted in Yerevan. The solemn opening ceremony of the 7th Pan-Armenian Summer Games will take place at Stepan Shahumyan Republican Stadium of Stepanakert on August 6, and the closing ceremony will take place on August 17 at Liberty Square in Yerevan.
The delegation led by Chairman of the World Committee of the Pan-Armenian Games Ishkhan Zakaryan is in Artsakh where the creative group is specifying the future actions. According to Zakaryan, the Summer Games will be held at a high level, and the Committee has unanimously accepted the offer to hold the Games in Artsakh.
“Holding the Games in Artsakh is also significant in terms of the motto of the Pan-Armenian Games, that is, the dissemination of the ideas of love to all Armenians of the world through the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate, unity through sports and solidarity,” the President of the Committee said, reports the Committee’s press service.
The Pan-Armenian Summer Games will gather representatives from over 35 cities. Twelve of the 17 sport competitions will be held in Artsakh.
The organizers of the 7th Pan-Armenian Summer Games met with President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Bako Sahakyan and State Minister Grigory Martirosyan in Stepanakert, and the representatives of federations and interested bodies participated in the first working consultation.