15:09  ,  19 ապրիլի, 2019
Անգլիայի եւ Ուելսի ֆուտբոլիստները մեկ օր կհրաժարվեն սոցցանցերից, Հենրիխ Մխիթարյանը միացել է ակցիային (ֆոտո)
Պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստների ասոցիացիան հայտնել է, որ Անգլիայի եւ Ուելսի ֆուտբոլիստները միացել են ռասիզմի դեմ ակցիային եւ մեկ օր հրապարակումներ չեն կատարի սոցցանցերում:
Enough անվանումը ստացած ակցիայի համաձայն՝ ֆուտբոլիստները սոցցանցերից չեն օգտվի ապրիլի 19-ի առավոտյան 09:00-ից մինչեւ հաջորդ օրվա առավոտ:
Պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստների ասոցիացիան ակտիվ կպայքարի ռասիզմի դրսեւորումների դեմ:
Լոնդոնի «Արսենալի» եւ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը նույնպես միացել է ակցիային:

15:09  ,  April 19, 2019
England, Wales footballers to not use social media websites for day, Henrikh Mkhitaryan joins campaign
The Professional Footballers’ Association has announced that the footballers of England and Wales have joined the campaign against racism and won’t be posting anything on social media websites for one day.
Based on the Enough campaign, the footballers won’t be visiting social media websites starting from the morning of April 19 (9 a.m.) until the morning of the day after.
The Professional Footballers’ Association will lead an active struggle against manifestations of racism.
Midfielder of London’s Arsenal and the Armenian national football team Henrikh Mkhitaryan has also joined the campaign.