21:04  ,  10 ապրիլի, 2019
Խնդիրը ոչ թե Անդրանիկի մեջ էր, այլ կշեռքների: Մարզադահլիճի եւ հյուրանոցի կշեռքները տարբեր թվեր են ցույց տվել: Այս մասին NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տղամարդկանց ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի մարզիչ, Անդրանիկ Կարապետյանի անձնական մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի Եվրոպայի չեմպիոնին թույլ չտվեցին մասնակցել Բաթումիում ընթացող Եվրոպայի առաջնությանը 81 կգ քաշային կարգում անձնական քաշի բարձր լինելու պատճառով։
«Խնդիրը Անդրանիկ Կարապետյան մեջ չէր, այլ կշեռքի մեջ էր: Մարզադահլիճի եւ հյուրանոցի կշեռքը տարբեր էին: Այստեղ կշռվեց եւ 200 գրամ ավել էր: Իջեցրեց մինչեւ մրցում, կշռվեց՝ նորմալ էր, եկանք այստեղ պարզվեց 180 գրամ ավել է: Սպորտում չեն ներում այդպիսի բաներ, թեկուզ 50 գրամ էլ ավել լինի:
Անդրանիկը դոպինգ-թեստ հանձնելու գնաց, քանի որ անկախ նրանից դու մասնակցում ես, չես մասնակցում, հաղթում ես, չես հաղթում, Եվրոպայի առաջնությունը օլիմպիական վարկանիշ է տալիս: Աշխարհի առաջնությանն ամեն ինչ լավ կլինի, չհուսահատվեք»,- ասաց Վիգեն Խաչատրյանը։

21:04  ,  10 апреля, 2019
В беседе с корреспондентом NEWS.am Sport тренер сборной Армении по тяжелой атлетике, личный тренер Андраника Карапетяна Виген Хачатрян также прокомментировал инцидент, из-за которого Карапетян не был допущен к участию в соревнованиях.
Напомним, что выступающего в весовой категории 81 кг чемпиона Европы 2016-го года не допустили к участию в проходящем в Батуми европейском первенстве из-за того, что во время церемонии взвешивания его вес превышал дозволенную норму.
«Проблема была не в Андранике Карапетяне, а в весах. В спортзале и гостинице были разные весы. Он сбросил вес до соревниваний, все было нормально, но в спортзале оказалось, что его вес превышает норму на 180 г. В спорте такое не прощается.
Андраник прошел допинг-тест, поскольку вне зависимости от результатов, чемпионат Европы дает возможность получить олимпийский рейтинг. На чемпионате мира все будет хорошо, не расстраивайтесь»,- отметил Виген Хачатрян.