17:17  ,  25 մարտի, 2019
Ֆուտբոլի Ֆինլանդիայի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Մարկու Կաներվան Երեւանում անցկացված նախախաղային ասուլիսում անդրադարձավ Հայաստանի թիմի դեմ Եվրո-2020-ի ընտրական փուլի J խմբի երկրորդ տուրի խաղին, փոխանցում է NEWS.am Sport-ի թղթակիցը:
«Նախեւառաջ, հրաշալի է վերադառնալ այստեղ 21 տարի անց: Ֆուտբոլային կարիերայի ընթացքում ես այստեղ Չեմպիոնների լիգայի որակավորման փուլում խաղացել եմ «Փյունիկի» դեմ: Վաղն ակնկալում ենք բարդ հանդիպում:
Հիասթափված ենք իտալացիներից կրած պարտության պատճառով, սակայն մենք պայքարելու ենք Եվրո-2020-ի ուղեգրի համար: Հայաստանի հավաքականն ունի մի շարք տաղանդավոր երիտասարդ խաղացողներ եւ Հենրիխ Մխիթարյանի պես գերաստղ: Հայաստանի թիմը Մակեդոնիայի դեմ Ազգերի լիգայի խաղում ապացուցել է, որ կարող է լավ խաղ ցուցադրել: Իտալացիների դեմ մենք չենք խաղացել անհատական վերահսկողությամբ, այլ գործել ենք թիմային պաշտպանությամբ: Նույնը կանենք նաեւ վաղը:
Գիտենք, որ վաղը ամենամեծ վտանգը պետք է սպասել Հենրիխ Մխիթարյանից: Հայաստանի հավաքականի դեմ խաղալու ենք հաղթանակի համար, եւ դրան կարող ենք հասնել լավ պաշտպանությամբ եւ փորձելով հաջող խաղալ առջեւի գծում: Հանդիպման ընթացքից կախված կլինի, թե արդյոք ոչ ոքին կգոհացնի մեզ վաղվա խաղում: Բնականաբար, չեմ կարող ասել, թե մեր թիմում որ ֆուտբոլիստներից պետք է զգուշանան մեր մրցակիցները:
Երեւանյան եղանակի մասին կասեմ, որ սա նման է Ֆինլանդիայի եղանակին: Երեկ ես մի փոքր զարմացա՝ տեսնելով, որ այստեղ ձյուն է գալիս: Բարեբախտաբար, խոտածածկը լավ վիճակում է եւ չի ազդի վաղվա խաղի որակի վրա:
Եթե նայենք ՖԻՖԱ-ի վարկանիշային աղյուսակին, կարծում եմ՝ Իտալիայի հավաքականը մեր խմբի գլխավոր ֆավորիտն է, հետո գալիս են բոսնիացիներն ու հույները, իսկ հետո նոր՝ մենք ու Հայաստանի հավաքականը»,- նշեց նշեց 54-ամյա մասնագետը:
Մարկու Կաներվայի հետ նախախաղային ասուլիսին ներկայացել էր նաեւ նորվեգական «Տրյոմսեի» պաշտպան Յուհա Պիրինենը, որը նշեց հետեւյալը.
«Անկալում եմ շատ բարդ հանդիպում, ինչի մասին նշեց նաեւ մարզիչը: Ամեն ինչ կանենք, որպեսզի 3 միավոր վաստակենք վաղվա խաղում: Իհարկե, մենք դիտել ենք հայերի նախորդ խաղը եւ տեսել ենք նաեւ թույլ կողմեր, սակայն ես չեմ խոսի այդ մասին: Վաղը կփորձենք օգտվել դրանից»,- ասաց ֆուբոլիստը:
Հայաստան - Ֆինլանդիա հանդիպումը տեղի կունենա մարտի 26-ին Երեւանի «Հանրապետական» ստադիոնում եւ կսկսվի Երեւանի ժամանակով 21:00-ին: Եվրո-2020-ի ընտրական փուլի առաջին տուրում Հայաստանի հավաքականը Սարաեւոյում 1:2 հաշվով պարտվել էր Բոսնիայի եւ Հերցեգովինային, իսկ Ֆիլնադիայի թիմը հյուրընկալվելիս պարտություն էր կրել իտալացիներից՝ 0:2:

17:17  ,  25 марта, 2019
Главный тренер сборной Финляндии Марку Канерва поделился своими ожиданиями от матча второго тура отборочного турнира Евро-2020 против команды Армении, передает корреспондент NEWS.am Sport.
«Великолепно вернуться сюда спустя 21 год. В ходе карьеры футболиста я сыграл в Ереване против «Пюника». Завтра нас ожидает сложный матч.
Мы разочарованы поражением от итальянцев, но собираемся побороться за путевку на Евро-2020. У сборной Армении ряд молодых талантливых футболистов и топ-звезда уровня Мхитаряна. В матче против Македонии в Лиге наций команда Армении показала, что способна играть хорошо.
Знаем, что завтра наибольшая опасность будет исходить от Генриха Мхитаряна. Мы будем играть на победу, которой мы можем добиться благодаря сбалансированной игре в обороне и атаке.
В Ереване такая же погода, как в Финляндии. Вчера я был немного удивлен, увидев снег. К счастью, поле находится в хорошем состоянии.
Если посмотреть на рейтинговую таблицу ФИФА, фаворитом нашей группы является сборная Италии, далее идут боснийцы и греки, а уже потом мы и сборная Армении»,- отметил 54-летний специалист.
Вместе с Марку Канервой на предматчевую пресс-конференцию пришел также защитник норвежского «Тромсе» Юха Пиринен, который также поделился своими ожиданиями.
«Ожидаю очень сложную игру, о чем сказал и тренер. Сделаем все, чтобы завоевать 3 очка в завтрашней игре. Конечно, мы проанализировали игру армян и увидели слабые стороны, однако я не буду вдаваться в подробности. Завтра попытаемся воспользоваться этим»,- отметил футболист.
Матч Армения – Финляндия состоится 26-го марта на ереванском «Республиканском» стадионе и начнется в 21:00. В первом туре отборочного турнира Евро-2020 сборная Армении уступила боснийцам в Сараево со счетом 1:2.