Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի տեխնիկական տնօրեն Խինես Մելենդեսը փետրվարի 12-ին կայացած ասուլիսում պատմել է, թե ինչու է ընդունել Հայաստանում աշխատելու առաջարկը: Իսպանացի մասնագետի խոսքով՝ դրանում մեծ է ՀՖՖ առաջին փոխնախագահ, գլխավոր քարտուղար Արմեն Մելիքբեկյանի ավանդը, փոխանցում է NEWS.am Sport-ի թղթակիցը:
«Ես կարող էի շատ երկար տարիներ մնալ Իսպանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայում կամ աշխատանքի մեկնել եվրոպական մեկ այլ երկիր, քանի որ ունեի այդպիսի հնարավորություններ: Երբ ոմանք իմացան իմ՝ Հայաստան գալու որոշման մասին, շատ զարմացան: Դա տեղի ունեցավ պարոն Մելիքբեկյանի շնորհիվ: Միայն պարոն Մելիքբեկյանի շնորհիվ ես թողեցի ընտանիքս եւ եկա Հայաստան, բայց ես սիրում եմ մարտահրավերներ: Հայաստանի ֆուտբոլային ենթակառուցվածքների մասին ինձ պատմել է Հենրիխ Մխիթարյանի մայր Մարինան: Նա ասել էր, որ Հայաստանում կա շատ լավ Ֆուտբոլի ակադեմիա եւ դու պետք է գաս այստեղ: Սակայն նույնիսկ չէի կարող պատկերացնել, որ այստեղ կլինեն այսքան լավ պայմաններ: Ես արդեն Հայաստանում եմ եւ կփորձեմ հասնել նրան, որ հայկական ֆուտբոլը տարիների ընթացքում հասնի վերելքի:
Չգիտեմ, թե որքան կմնամ այստեղ, սակայն, երբ հեռանամ, ցանկանում եմ ինձանից հետո թողնել մի հիմք, որպեսզի հայ մարզիչները կարողանան շարունակել աշխատել դրանով: Իհարկե, ունեմ նաեւ ակումբների օգնության կարիքը, քանի որ ֆեդերացիան իր կողմից ամեն բան անում է: Եթե բոլորս առաջ շարժվենք նույն ուղղությամբ, վստահ եմ, կհասնենք հաջողության: Պարզապես պետք է բոլորը հասկանան այն գաղափարները, որոնք ցանկանում ենք բերել այստեղ, եւ կլինի առաջընթաց: Հայաստանից հեռանալու պատճառ կարող է դառնալ միայն առողջությունս:
Իմ օգնականը Հայաստանից վերադառնալուց հետո ասաց, որ ոչ մի երկրում չէր արժանացել այդպիսի ընդունելության, եւ հնարավոր չէ մերժել այդ առաջարկը: Մենք ապրում ենք Ֆուտբոլի ակադեմիայում եւ միայն կրրակի օրերին ենք դուրս գալիս այնտեղից: Բոլորին հրավիրում եմ տեսնելու, թե ինչպես են ընթանում աշխատանքները»,- ասել է Խինես Մելենդեսը:
Հիշեցնենք, որ իսպանացի մասնագետը ՀՖՖ-ի հետ կնքել է մեկ տարվա պայմանագիր, որն ունի եւս մեկ տարով երկարաձգելու հնարավորություն:
2011-2018թթ. Խինես Մելենդեսը զբաղեցրել է Իսպանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի տեխնիկական տնօրենի եւ տարբեր տարիքային հավաքականների համակարգողի պաշտոնը: Իսպանիայի տարբեր տարիքային հավաքականներ գլխավորելիս նա մարզել է Չավիին, Անդրես Ինյեստային, Իկեր Կասիլյասին, Դավիդ Վիլյային, Սեսկ Ֆաբրեգասին, Խուան Մատային, Ժերար Պիկեին, Իսկոյին եւ այլ աստղային ֆուտբոլիստների: Մելենդեսը 2008 թվականից ՈւԵՖԱ-ի, իսկ 2011 թվականից ՖԻՖԱ-ի տեխնիկական հրահանգիչ է:

15:12  ,  February 12, 2019
During a February 12 press conference, Technical Director of the Football Federation of Armenia Gines Melendez talked about why he had accepted the offer to work in Armenia. According to the Spanish specialist, First Vice-President of Armenia’s Football Federation, General Secretary Armen Melikbekyan made a great contribution to that, reports NEWS.am Sport’s correspondent.
“I could have kept working for Spain’s Football Federation for many years or go and work in another country in Europe since I had such opportunities. Some people were very surprised when they found out that I had decided to go to Armenia. This was all due to Mr. Melikbekyan. It was only because of him that I left my family and came to Armenia, but I love to take challenges. Henrikh Mkhitaryan’s mother, Marina had told me about Armenia’s football infrastructures. She also told me that there was a great football academy in Armenia and that I had to go. However, I couldn’t have even imagined that the conditions here would be so great. Now that I’m in Armenia, I’ll try to make sure Armenia sees the uplift of football in the years to come.
I don’t know how long I’ll be here, but I want to lay the foundations on which future Armenian coaches will continue. Of course, I also need the help of football clubs since the Federation is doing everything it can. If we all move in the same direction, I’m sure we will achieve success. Everyone simply has to understand the ideas that we want to introduce. My health can be the only reason for leaving Armenia.
After returning from Armenia, my assistant told me he hadn’t been received as well in any country as he was received in Armenia and that I had to accept the offer. We live at the Football Academy and step out only on Sundays. I invite everyone to come and see how we work,” Gines Melendez said.
The Spanish specialist has signed a one-year contract with Armenia’s Football Federation, with an opportunity to extend the contract for another year.
From 2011 to 2018, Gines Melendez was the technical director and coordinator of football teams of different age groups of the Football Federation of Spain. He has coached Xavi, Andres Iniesta, Iker Casillas, David Villa, Cesc Fabregas, Juan Mata, Gerard Pique, Isco and other football stars. Melendez is a member of the UEFA since 2008 and the technical instructor of FIFA since 2011.