21:04  ,  16 մարտի, 2018
Յուրգեն Կլոպ. Չեմ կարծում, որ ցանկալի մրցակից էինք «Մանչեսթեր Սիթիի» համար, բայց չենք համարվի ֆավորիտ
Անգլիական «Լիվերպուլի» գլխավոր մարզիչ Յուրգեն Կլոպը մեկնաբանել է Չեմպիոնների լիգայի քառորդ եզրափակիչի վիճակահանության արդյունքը: Գերմանացի մասնագետի գլխավորած թիմը կհանդիպի անգլիական «Մանչեսթեր Սիթիի» հետ:
«Ընթացիկ մրցաշրջանում «Մանչեսթեր Սիթիին» եւ հաղթել ենք, եւ պարտվել: Չեմ կարծում, որ վիճակահանությունից առաջ «Լիվերպուլն» ամենացանկալի մրցակիցն էր «Մանչեսթեր Սիթիի» համար: Մեր թիմի համար դա նշան է, թե ինչքան ուժեղ կարող ենք լինել:
Այո, մենք չենք համարվի ֆավորիտ, բայց քառորդ եզրափակիչում ֆավորիտներ կարելի է համարել թերեւս «Բարսելոնային» եւ «Բավարիային»: Փառք Աստծո, ֆուտբոլում երբեք ոչինչ կանխորոշված չէ»,- Կլոպի խոսքը մեջբերում է ակումբի մամուլի ծառայությունը:

21:04  ,  March 16, 2018
Jürgen Klopp offered his reaction to Liverpool being paired with Manchester City in the quarter-finals of the Champions League on Friday and insisted: ‘We will give it everything’, Liverpool press service reported.
“It is exactly like it was before – we take what we’ve got. Now it’s Manchester City, let’s go.
“We’ve lost once and we’ve won once against them in the league – and I don’t think they thought before the best draw they could have got is Liverpool. That’s a sign for us and how strong we can be.
“We are for sure not the favourites in this round, but in the last eight there are not a lot of favourites – maybe two of them, Bayern and Barcelona – but thank God it’s football and nothing is decided," Jürgen Klopp noted.
The Reds were drawn to face their north-west neighbours in the last eight of the competition, with the first leg due to be contested at Anfield on Wednesday April 4 and the return taking place in Manchester on Tuesday April 10.\