14:12  ,  13 դեկտեմբերի, 2017
Մադրիդի «Ռեալի» պորտուգալացի հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուն չի ցանկանում երկարաձգել գործող պայմանագիրը եւ մտադիր է նվազեցնել այն խզելու համար նախատեսված փոխհատուցման գումարը, գրում է EcoDiario-ն:
Արքայական ակումբի ղեկավարությունը Պորտուգալիայի հավաքականի ավագին չի առաջարկել երկարաձգել գործող պայմանագիրը, իսկ 32-ամյա ֆուտբոլիստը չի պատրաստվում սկսել բանակցություններ: Այժմ Ռոնալդուն փորձում է ակումբի հետ փոխհամաձայնության գալ նրա կլաուզուլայի գումարն իջեցնելու հարցում:
Աղբյուրի համաձայն՝ Ռոնալդուն որոշել է հեռանալ այն բանից հետո, երբ «Ռեալի» նախագահ Ֆլորենտինո Պերեսը հայտարարել է, որ ՊՍԺ-ի բրազիլացի հարձակվող Նեյմարը «Ռեալում» կունենար «Ոսկե գնդակին» արժանանալու ավելի մեծ շանսեր:
Պորտուգալացի հարձակվողի պայմանագիրը «Ռեալի» հետ նախատեսված է մինչեւ 2021-ի ամառը: Պայմանագիրը ժամանակից շուտ խզելու համար պետք է վճարել մեկ միլիարդ եվրո:

14:12  ,  December 13, 2017
FC Real Madrid’s (Spain) star forward Cristiano Ronaldo does not want to extend his working contract, and he plans to reduce the amount of compensation that needs to be paid for severing the contract before it expires, according to EcoDiario.
Real’s management has not offered to extend the current contract of the captain of the Portuguese national football squad, and the 32-year-old player is not planning on starting respective negotiations.
But Ronaldo is trying to come to a mutual agreement with the club, with respect to reducing the amount of his release clause.
According to the source, the Portuguese star forward decided to part ways with Real Madrid after the latter’s chairman, Florentino Pérez, had stated that Paris Saint-Germain’s Brazilian star forward Neymar would have a better chance of winning the Ballon d’Or at Real Madrid.
Cristiano Ronaldo’s current contract with the Spanish club runs until the summer of 2021. And if this agreement is severed ahead of time, €1 billion shall be paid.