15:16  ,  28 փետրվարի, 2013
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեում հյուրընկալվել են Ճապոնիայի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Հեդեիտո Իտոն  եւ այդ կազմակերպության մենեջեր  Տացուրո Մացումուրան: Նրանց Հայաստան էր ուղեկցել նախկին մարզիչ Արարատ Զաքարյանը, որն այժմ բնակվում եւ աշխատում է Մոսկվայում:
Հյուրերը եղել են Ծիծեռնակաբերդում, ծաղկեպսակ դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում, ապա այցելել են Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր,  մանրամասն ուսումնասիրել են սահադաշտը եւ մեծ տպավորություն ստացել: Նրանց հաճելիորեն զարմացրել է սահադաշտի որակը եւ մանավանդ  «արագ   սառույցը», հայտնում է ՀԱՕԿ-ի լրատվության բաժինը:
Առաջիկայում Ճապոնիան  մարզաձեւի մեծ  պատվիրակություն կուղարկի Հայաստան: Գեղասահորդներից բացի կհյուընկալվեն նաեւ  մարզական գիտաբժշկական խմբեր  եւ  լրագրողներ: Նրանց կարծիքով, Հայաստանի կլիմայական պայմանները շատ հարմար են Սոչիի ձմեռային Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու համար:

15:16  ,  February 28, 2013
YEREVAN. – The National Olympic Committee of Armenia (ARMNOC) hosted, in capital city Yerevan, Japan Figure Skating Federation President Hidehito Ito and Federation Manager Tatsuro Matsumura.
First, the Japanese guests visited the Armenian Genocide Memorial and laid a wreath in memory of the Genocide victims. Next, they toured the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex, inspected its skating rink and, as a result, they were greatly impressed, ARMNOC media department informs.
Before long, Japan will send a huge skating delegation to Armenia. Aside from skaters, Armenia also will host scientific-medical sports teams and news reporters from Japan.
In their view, the climatic conditions of Armenia are very suitable to prepare for the 2014 Winter Olympics to be held in Sochi, Russia