17:23  ,  17 հունվարի, 2022
Մուտքի վիզայի խախտման համար Ավստրալիայից վտարված աշխարհի առաջին ռակետ Նովակ Ջոկովիչը վերադարձել է հայրենիք։ Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադ ժամանելուց հետո Ջոկովիչը հրաժարվել է մեկնաբանություն անել։
Ավստրալիայի ներքին գործերի նախարարը հայտարարել էր, որ Ջոկովիչը երեք տարի հնարավորություն չի ունենա ժամանելու Ավստրալիա։
Ավստրալիայի դաշնային դատարանը չէր բավարարել Ավստրալիայի բաց առաջնության 9-ակի չեմպիոնի բողոքարկումը։
Սերբ թենիսիստը պատվաստված չէ կորոնավիրուսի դեմ, քանի որ դեկտեմբերին վարակվել եւ առողջացել է։ Ավստրալիայի սահմանապահ ծառայությունը չեղարկել էր Ջոկովիչի վիզան, սակայն դատարանը բավարարել էր բողոքարկումը եւ վերականգնել այն։
Ավստրալիայի հակահամաճարակային կանոններով բոլոր օտարերկրացիները երկիր մուտք գործելու համար պետք է պատվաստված լինեն կորոնավիրուսի դեմ հաստատված պատվաստանյութերով  (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Janssen, Sinovac, Sinopharm China, Bharat Biotech)։ Բժշկական բացառությունների մեջ չի մտնում նախորդ կես տարվա ընթացքում վարակված եւ առողջացած լինելը։ Սակայն Ավստրալիայի բաց առաջնության կազմկոմիտեն անցած ամիս մասնակիցներին նամակով տեղեկացրել էր, որ կարող են չպատվաստվել նաեւ կես տարում հիվանդացած եւ առողջացած թենիսիստները։

17:23  ,  January 17, 2022
Tennis star Novak Djokovic, who was deported from Australia for violating his entry visa, has returned home. After arriving in the Serbian capital Belgrade, Djokovic refused to comment.
The Minister of Internal Affairs of Australia had announced that Djokovic will not have the opportunity to arrive in Australia for three years.
The Australian federal court did not satisfy the appeal of the 9-time champion of the Australian Open.
The Serbian tennis player is not vaccinated against coronavirus, as he got infected and recovered in December. The Australian Border Guard Service revoked Djokovic's visa, but the court upheld the appeal and reinstated it.
According to Australian anti-epidemic rules, all foreigners must be vaccinated against coronavirus vaccines to enter the country. Medical exceptions do not include being infected and recovering during the previous six months.
However, the organizing committee of the Australian Open last month informed the participants in a letter that tennis players who have been ill and recovered for half a year may not be vaccinated.