10:31  ,  1 փետրվարի, 2021
Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի և Մոսկվայի «Սպարտակի» նախկին հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը պաշտոնապես հայտարարել է ֆուտբոլային կարիերան ավարտելու մասին: Այդ կապակցությամբ նա տարածել է հաղորդագրություն, որը հրապարակել է ՀՖՖ մամուլի ծառայությունը:
«Կարիերայիս ընթացքում միշտ իմացել եմ, որ այս օրը գալու է: Միշտ կարծել եմ, որ իմ դեպքում ամեն ինչ ավելի հեշտ կլինի, քան կարիերան ավարտած բազմաթիվ խաղընկերներիս դեպքում: Իմ կարիերայի 14 տարիների ընթացքում զբաղվել եմ նրանով, ինչն ամենաշատն եմ սիրել: Ամեն անգամ, երբ ոտք եմ դրել խաղադաշտ, նվիրվել եմ 100 տոկոսով, և հիմա, հաշվի առնելով այն ամենը, ինչ կատարվում էր ինձ հետ վերջին տարում՝ վնասվածքներս, «Ռեալ Սոլթ Լեյքից» հեռանալս, այն գիտակցությունը, որ չեմ կարողանալու խաղալ 100 տոկոսով, որոշում եմ կայացրել հեռանալ հիմա՝ ինձ համար ցանկալի պայմաններում, քան ձգձգել այս ամենը ևս մի քանի տարով:
Հպարտ եմ, որ խաղացել եմ աշխարհի լավագույն լիգաներից մի քանիսում և ապրել եմ աշխարհի լավագույն քաղաքներից մի քանիսում: Շնորհակալ եմ ակումբային կարիերայիս ընթացքում իմ կողքին խաղացած բոլոր խաղընկերներիս, ինձ մարզած բոլոր մարզիչներին: Իմ խաղացած գրեթե բոլոր ակումբներում հասել եմ նվաճումների, որոնք թանկ են իմ համար:
Այդուհանդերձ, ինձ համար առանձնահատուկ է եղել Հայաստանի ազգային հավաքականում հանդես գալը: Ցանկացած ֆուտբոլիստ դեռ փոքր հասակից երազում է իր երկրի հավաքականում հանդես գալու մասին: Ես որոշում ընդունեցի խաղալ իմ հայրենիքի՝ Հայաստանի ազգային հավաքականում, չնայած որ ԱՄՆ-ի հավաքականում խաղալն ինձ հնարավորություն կտար հանդես գալ Աշխարհի առաջնությունում: Ինձ համար դա ավելի մեծ պատիվ էր, քանի որ ես ցանկանում էի միանալ Հայաստանի հավաքականին՝ տարբերություն ստեղծելու համար: Կարող եմ հպարտորեն ասել, որ ինձ դա հաջողվեց: Հայկական ֆուտբոլի պատմության լավագույն սերունդներից մեկի մասնիկը լինելը, մեր ազգին այդքան ուրախություն պարգևելը իմ 14-ամյա կարիերայի գլխավոր ձեռքբերումն է:
Ավարտելով այն, ինչ մտադրվել էի ասել, ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ում կողքին խաղացել եմ հավաքականի կազմում: Առանց իմ խաղընկերների իմ կարիերան երբեք չէր լինի այնպիսին, ինչպիսին կա: Շնորհակալ եմ բոլոր մարզիչներին, հավաքականի և ֆեդերացիայի անձնակազմին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր դեր են ունեցել իմ կարիերայի ընթացքում: Հատկապես շնորհակալ եմ մեր հիանալի երկրպագուներին, որոնց աջակցությունը զգացել եմ ինձ համար ամենածանր պահերին: Հուսով եմ և նաև վստահ, որ կրկին կհանդիպենք ֆուտբոլ խաղի շրջանակներում՝ ինչ կարգավիճակում էլ որ ես լինեմ»,- նշված է հայտարարությունում:
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի առաջարկով, Յուրա Մովսիսյանը նշանակվել է Հյուսիսային Ամերիկայում ՀՖՖ դեսպան:
«Յուրա Մովսիսյանը, իմ խորին համոզմամբ, անկախությունից հետո Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկն է: Վստահ եմ՝ նրա գիտելիքները, փորձը և խանդավառությունը շատ օգտակար կլինեն այն համագործակցության շրջանակներում, որ ձեռնարկել ենք: Յուրա Մովսիսյանը կլինի այն կամուրջը, որի շնորհիվ ավելի կսերտանա կապը ՀՖՖ-ի և Հյուսիսային Ամերիկայում գտնվող մեր հայրենակիցների միջև, որոնք զբաղվում են ֆուտբոլով»,- նշել է Արմեն Մելիքբեկյանը:
Իր հերթին, Յուրա Մովսիսյանը, նշել է հետևյալը.
«Շատ ուրախ եմ այսպիսի վստահության համար: Կարիերաս ավարտելուց հետո ցանկանում եմ հնարավորինս օգտակար լինել մեր ֆուտբոլին: ԱՄՆ-ում և, առհասարակ, Հյուսիսային Ամերիկայում, մեծ թվով հայեր են ապրում: Հենց այդ պատճառով կարևոր է պահել կապը այստեղի և Հայաստանի միջև, միասին նպաստել խնդիրների արագ կարգավորմանը և ֆուտբոլի զարգացմանը»:
Հիշեցնենք, որ կարիերայի ընթացքում Յուրա Մովսիսյանը հանդես է եկել ամերիկյան «Կանզաս Սիթիում», «Ռեալ Սոլթ Լեյքում» ու Չիկագո Ֆայրում», դանիական «Ռանդերսում», ռուսական «Կրասնոդարում» ու «Սպարտակում», շվեդական «Դյուրգարդենում»: Հայաստանի հավաքականի կազմում նա 2010-2018-ն անցկացրել է 38 հանդիպում և դարձել 14 գոլի հեղինակ:

10:31  ,  February 1, 2021
Former forward for the Armenia national football team and FC Spartak Moscow Yura Movsisyan has officially announced the end of his career and has issued the following statement published by the press service of the Football Federation of Armenia (FFA).
"Throughout my career, I have always been aware that this day will come for me too, and thought mine will be easier than what many of my retired friends were telling me, but man they were not kidding. For the past year, given everything that was happening with my injuries and leaving RSL, I made my mind up to better retire now with a few good offers on the table than try pushing it for another couple of years. Every time I have stepped on the field to play, I have given nothing less than a 100% and knowing right now that I won’t be 100% I would never disrespect my teammates and lie to them.
I’ve had 14 great years of doing what I love doing, and doing it all over the world. My family and I have lived in some of the best cities in the world. Denmark, Russia, Armenia, Sweden and the United States. I am thankful to all my club teammates and coaches. I am really happy to have played alongside some great players in great clubs.
Every football player that starts playing from a young age knows that representing your country is the biggest honor you can accomplish in your career. I decided to represent my home country of Armenia instead of the US National Team. Although playing for the US team would have given me a better chance to play in a World Cup, for me it was a bigger honor to be able to make a difference for my country Armenia. I joined the Armenian National Team in my 5th year of playing professional because I wanted to actually make a big difference when I arrived. I wanted to make a big difference and help change Armenian football when i arrived and i think I can proudly say that I brought change to Armenian Football. Being part of probably one of the best generations in football history in Armenia that has brought so much joy to our people, is probably my biggest accomplishment in my 14-year career.
Summarizing it all I want to thank all my teammates in the national team. Without them my career would never be what it was like.  A big thank you to all the coaches and staff, both of the national team and the FFA, to all those people who had an important role during my career. Special thanks to our amazing fans, who were by my side during the most difficult times for me. I hope and I am sure that we will meet soon, whatever my status will be."
FFA president Armen Melikbekyan appointed Yura Movsisyan as the FFA ambassador in North America.
"Yura Movsisyan is one of the best Armenian players after independence. I am sure his knowledge, experience and enthusiasm will be very useful for the cooperation we are going to start. Yura Movsisyan will be the bridge which will help to make the links between FFA and our compatriots in North America stronger,” Armen Melikbekyan, FFA president said.
Yura Movsisyan: "I am very honored to be appointed as the ambassador. After retiring from football I want to be as helpful to our football as I can. A lot of Armenians live in USA and in North America. This is the reason it's important to have good links between the diaspora and Armenia, have a contribution in solving the problems faster and development of the football."
Throughout his career, Movsisyan has played for Kansas City, Real Salt Lake, and Chicago Fire, Randers, Krasnodar and Spartak, as well as Djurgardens. Between 2010 and 2018, he played 38 matches and scored 14 goals as a member of the Armenia national football team.