22:41  ,  25 հունվարի, 2021
Ilromanista-ի համաձայն՝ Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագը պատրաստ կլինի «Ռոմայի» հաջորդ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա հունվարի 31-ին (մրցակիցը «Վերոնան» է): Նշվում է, որ նրա վնասվածքը լուրջ չէ:
Մխիթարյանը մկանային խնդիրների պատճառով չմասնակցեց «Սպեցիայի» դեմ Իտալիայի առաջնության 19-րդ տուրի հանդիպմանը (4:3): Իտալիայի ընթացիկ առաջնությունում 32-ամյա կիսապաշտպանը բաց թողեց առաջին հանդիպումը:
Իտալիայի ընթացիկ առաջնությունում Մխիթարյանը մասնակցել է 18 խաղի և դարձել 8 գոլի ու 8 գոլային փոխանցման հեղինակ:

22:41  ,  January 25, 2021
According to Ilromanista, the senior member of the Armenia national football team will be ready for Roma’s next match to be held against Verona on January 31. Ilromanista states that the injury is not serious.
Due to muscle problems, Mkhitaryan didn’t participate in the match against Spezia in the 19th round of the Italian football championship (4-3). During the current Italian football championship, the 32-year-old midfielder missed the first match.
During the Italian football championship, Mkhitaryan played 18 matches, scored 8 goals and made 8 passes for goals.